Dyskusja z twórcami publikacji Rewolucja 1905 we wtorek, 25 marca o godz. 18.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.
Świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Ta lekcja historii opowiedziana zostanie na wtorkowym spotkaniu, 25 marca w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Zapraszamy o godz. 18.00 do dyskusji z twórcami publikacji „Rewolucja 1905”.
Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny, niż ten, który znamy ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Książka pokazuje, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Przypomina, że świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Dlatego lekcja rewolucji 1905 jest wciąż aktualna.
„Rewolucja praktycznie nie istnieje w pamięci zbiorowej, gdyż nie daje się w prosty sposób wpisać w historię narodowowyzwoleńczych zrywów z okresu rozbiorów (…) Wywiad z Izabelą Desperak i Martą Sikorską-Kowalską dotyczący pozycji kobiet na przełomie wieków zawiera wiele interesujących faktów, często nieznanych i szokujących dla XXI-wiecznego odbiorcy. Rozmówczynie ukazują bowiem, że sytuacja kobiet była podówczas bez porównania trudniejsza niż mężczyzn – i to nie tylko w grupach robotniczych, w których kobiety pracowały za dużo niższą stawkę oraz niejednokrotnie padały ofiarami molestowania i innych nadużyć ze strony majstrów.” recenzja Piotra Kuligowskiego w serwisie e-czaskultury.pl
Debata Ona nie kocha Dmowskiego – Rewolucja 1905 poświęcona publikacji Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej z udziałem autorów Izabelą Desperak, Hanną Gill-Piątek, Wiktorem Marcem odbędzie się 25 marca, o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp wolny
Izabela Desperak – socjolożka, zajmuje się gender studies i herstorią. Adiunkt w Katedrze Socjologii Polityki i Moralności Uniwersytetu Łódzkiego.
Hanna Gill-Piątek – działaczka społeczna i polityczna, graficzka. Felietonistka „Przekroju”, „Dziennika Opinii”, „Dziennika Łódzkiego”, „Dużego Formatu” i współautorka książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci”.
Wiktor Marzec – łodzianin, socjolog i filozof. W ramach pracy nad rozprawą doktorką na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (CEU)bada procesy mobilizacji politycznej i emancypacji intelektualnej w okresie rewolucji 1905.
Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Partnerzy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe