Premiera książki prof. Ewy Graczyk w środę, 20 listopada w Świetlicy KP w Trójmieście.
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się niezwykła książka o polskich pisarkach. Książka napisana piórem akademiczki, literaturoznawczyni i feministki prof. Ewy Graczyk, to wciągająca opowieść o problemach rozwoju twórczych podmiotowości w warunkach niewoli, braku pełnej autonomii i kulturowej zależności.
O książce:
Książka „Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju” zawiera teksty będące interpretacjami utworów (czy pewnych aspektów twórczości) polskich pisarek, przede wszystkim Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Zofii Nałkowskiej, Róży Ostrowskiej i Doroty Masłowskiej.
Książka jest kolejną pozycją w dyskursie feministycznym na temat literatury, szczególnie w odniesieniu do bogatego „kobiecego” XIX i XX wieku.
Premiera książki Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju i spotkania z autorką prof. Ewą Graczy w środę, 20 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.
Wstęp wolny
Ewa Graczyk – doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała jej nowa książka zatytułowana Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.