Miasto

Obywatel/ka senior/ka

Seniorzy i seniorki to duża część mieszkańców naszego miasta. Ale ich głos zwykle nie jest słyszalny, a ich potrzeby są pomijane w decyzjach władz. To powinno się zmienić!

Obywatel/ka Senior/ka to projekt, dzięki któremu Łódź może zmienić się choć trochę na lepsze. To cykl wykładów i warsztatów, które adresujemy specjalnie do osób 60+.

Zapraszamy Państwa do udziału w zajęciach, dzięki którym dowiedzą się Państwo, jak aktywnie decydować o życiu Łodzi, jak brać udział w konsultacjach społecznych, gdzie interweniować w razie potrzeby. Wspólnie zadecydujemy, którą sprawą w naszym mieście trzeba się zająć, i jak przekonać do tego tych, którzy w naszym imieniu podejmują decyzje. Później, we współpracy z łódzkimi dziennikarkami, nagłośnimy temat w prasie i w radiu. Chcemy, żeby to obywatele decydowali o swoim mieście. I do tego będziemy chcieli Państwa zachęcić. Pokażemy, w jaki sposób każdy z nas może wpływać na otaczający nas świat.

Rozpoczęliśmy w środę, 27 lutego spotkaniem z Kingą Dunin, znaną publicystka i feministką i Adamem Ostolskim pt. Czy seniorzy są obywatelami drugiej kategorii?

Obejrzyj fotorelację ze spotkania!

***

Od kwietnia do czerwca zapraszamy na cykl 7 warsztatów – medialnych, aktywistycznych, warsztatów z selekcji informacji, a wreszcie – warsztatów dziennikarskich. Prowadzący to łódzcy społecznicy (Katarzyna Mikołajczyk z Fundacji Fenomen, Borys Martela) i badacze (Marcin Zaród, Magdalena Nowicka, Jacek Paczesny) oraz dziennikarki – Aleksandra Hac (Gazeta Wyborcza) i Joanna Sikorzanka (Radio Łódź).

Przez te trzy miesiące razem wybierzemy jeden (lub więcej) lokalny problem (np. komunikacja miejska czy bezpieczeństwo w parkach), przyjrzymy mu się z bliska i wspólnie spróbujemy go rozwiązać.

Program warsztatów:
I. Jak debatować z głową? Pułapki sporów publicznych o ważne sprawy
Prowadzenie: Magdalena Nowicka (Uniwersytet Łódzki)
9 kwietnia, wtorek, g. 16.00

Na przykładzie najgłośniejszych debat z ostatniego czasu (problemy służby zdrowia, reforma emerytalna, związki partnerskie itp.) będziemy analizować sposoby merytorycznego
i niemerytorycznego debatowania.
Zastanowimy się, jak na przebieg ważnych sporów wpływają media i jak można przeciwdziałać presji z ich strony.

II. Jak debatować z głową? Pułapki sporów publicznych o ważne sprawy (cz. 2)
Prowadzenie: Jacek Paczesny (Uniwersytet Łódzki)
16 kwietnia, wtorek, g. 16.00

III. Informacja publiczna i korzystanie z mediów
Prowadzenie: Marcin Zaród (CBMiM PAN, Klub KP w Łodzi)
23 kwietnia, wtorek, g. 16.00

Jak odróżnić wiarygodne informacje od manipulacji dziennikarskich? Do jakiej informacji ma prawo każdy senior i każda seniorka? Kto w Łodzi umie odpowiedzieć na pytania związane
z polityką społeczną, ochroną zdrowia lub transportem? Jak szukać informacji w Internecie? Które biblioteki w Łodzi są przyjazne seniorom i seniorkom?

IV. Obywatel/ka Senior/ka korzysta ze swoich praw
Prowadzenie: Katarzyna Mikołajczyk (Fundacja Normalne Miasto Fenomen)
7 maja, wtorek, g. 16.00

Podczas warsztatu dowiedzą się Państwo jak skonstruować i do kogo wysłać pismo lub petycję; jak organizowane są konsultacje społeczne i w jaki sposób brać w nich udział; jak zorganizować manifestację i czy jest to trudne; jakie są możliwości przekazywania swoich pomysłów i uwag władzom.

V. Budżet obywatelski dla Łodzi
Prowadzenie: Borys Martela (Klub Krytyki Politycznej w Łodzi)
14 maja, wtorek, g. 16.00

W tym roku po raz pierwszy Łódź realizuje ogólnomiejski budżet obywatelski. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić pomysł na inwestycję z pieniędzy publicznych. Naprawa chodnika, renowacja parku, a może dodatkowe środki na wsparcie aktywności seniorów?
Na warsztacie dowiedzą się Państwo, na czym polega idea budżetu obywatelskiego oraz jak można się zaangażować – zgłaszać projekty, promować je, a w końcu i głosować.

VI. Obywatel/ka Senior/ka w radiu
Prowadzenie: Joanna Sikorzanka (Radio Łódź)
20 maja, poniedziałek, g. 16.00

Podczas warsztatów porozmawiamy o zawodzie dziennikarza radiowego oraz przyjrzymy się wybranym reportażom o sprawach łodzian. Następnie zaproszę Państwa do Radia, gdzie będziemy wspólnie przygotowywać audycje.

VII. Warsztat dziennikarski
Prowadzenie: Aleksandra Hac (Gazeta Wyborcza)
28 maja, wtorek, g. 16.00

Na warsztatach przedyskutujemy gatunki dziennikarskie i konstrukcję materiału prasowego, poznamy źródła informacji, porozmawiamy o weryfikowaniu informacji, omówimy najczęstsze błędy. Zastanowimy się, co może być ciekawym tematem? Omówimy też i ocenimy pod kątem przydatności, wad i zalet poszczególne media.

Uwaga: Ze względu na komfort pracy warsztatowej, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Maksymalna liczba uczestników na każdych zajęciach: 25 osób.
Zapisy:
Martyna Dominiak
tel. 697 941 157, (42) 207 13 18   
e-mail: [email protected]

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

***
Program otwartych wykładów:
27 lutego, środa, g. 17.00
Czy senior jest obywatelem drugiej kategorii?
Kinga Dunin w rozmowie z Adamem Ostolskim

6 marca, środa, g. 17.00
Tylko dziewczynki i matrony. Jak kultura masowa pozbyła się kobiety.
Wykład dr Izabeli Desperak (UŁ)
Wykład z najnowszej historii kultury masowej, z której znika dorosła i dojrzała kobieta, a jej miejsce zajmują nastolatka i matrona.

13 marca, środa, g. 17.00
Ochrona zdrowia jako wyzwanie współczesnej polityki.
Wykład dra Macieja Gduli (UW)
Refleksja nad zdrowiem jako jednym z kluczowych obszarów przemian w życiu politycznym dzisiejszych społeczeństw.

20 marca, środa, g. 17.00
Sztuka spotkania. O działaniach artystycznych z obywatelami miejskimi.
Wykład Janusza Byszewskiego (Laboratorium Edukacji Twórczej CSW)
Jaka może być rola seniorów w walce o przejmowanie fragmentów przestrzeni miejskiej na działania twórcze? Czy mogą oni współprojektować/rzeźbić swoją okolicę, jak mogą w aktywny sposób współtworzyć lokalną kulturę?

27 marca, środa, g. 17.00
Opinia publiczna nie istnieje. Media i mit dobrze poinformowanego obywatela.
Wykład dra Karola Franczaka (UŁ)

Organizator:
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi
ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Partner:
Fundacja Normalne Miasto – FENOMEN

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij