Seniorzy i seniorki to duża część mieszkańców naszego miasta. Ale ich głos zwykle nie jest słyszalny, a ich potrzeby są pomijane w decyzjach władz. To powinno się zmienić!
Obywatel/ka Senior/ka to projekt, dzięki któremu Łódź może zmienić się choć trochę na lepsze. To cykl wykładów i warsztatów, które adresujemy specjalnie do osób 60+.
Zapraszamy Państwa do udziału w zajęciach, dzięki którym dowiedzą się Państwo, jak aktywnie decydować o życiu Łodzi, jak brać udział w konsultacjach społecznych, gdzie interweniować w razie potrzeby. Wspólnie zadecydujemy, którą sprawą w naszym mieście trzeba się zająć, i jak przekonać do tego tych, którzy w naszym imieniu podejmują decyzje. Później, we współpracy z łódzkimi dziennikarkami, nagłośnimy temat w prasie i w radiu. Chcemy, żeby to obywatele decydowali o swoim mieście. I do tego będziemy chcieli Państwa zachęcić. Pokażemy, w jaki sposób każdy z nas może wpływać na otaczający nas świat.
Rozpoczęliśmy w środę, 27 lutego spotkaniem z Kingą Dunin, znaną publicystka i feministką i Adamem Ostolskim pt. Czy seniorzy są obywatelami drugiej kategorii?
Obejrzyj fotorelację ze spotkania!
***
Od kwietnia do czerwca zapraszamy na cykl 7 warsztatów – medialnych, aktywistycznych, warsztatów z selekcji informacji, a wreszcie – warsztatów dziennikarskich. Prowadzący to łódzcy społecznicy (Katarzyna Mikołajczyk z Fundacji Fenomen, Borys Martela) i badacze (Marcin Zaród, Magdalena Nowicka, Jacek Paczesny) oraz dziennikarki – Aleksandra Hac (Gazeta Wyborcza) i Joanna Sikorzanka (Radio Łódź).
Przez te trzy miesiące razem wybierzemy jeden (lub więcej) lokalny problem (np. komunikacja miejska czy bezpieczeństwo w parkach), przyjrzymy mu się z bliska i wspólnie spróbujemy go rozwiązać.
Program warsztatów:
I. Jak debatować z głową? Pułapki sporów publicznych o ważne sprawy
Prowadzenie: Magdalena Nowicka (Uniwersytet Łódzki)
9 kwietnia, wtorek, g. 16.00
Na przykładzie najgłośniejszych debat z ostatniego czasu (problemy służby zdrowia, reforma emerytalna, związki partnerskie itp.) będziemy analizować sposoby merytorycznego
i niemerytorycznego debatowania.
Zastanowimy się, jak na przebieg ważnych sporów wpływają media i jak można przeciwdziałać presji z ich strony.
II. Jak debatować z głową? Pułapki sporów publicznych o ważne sprawy (cz. 2)
Prowadzenie: Jacek Paczesny (Uniwersytet Łódzki)
16 kwietnia, wtorek, g. 16.00
III. Informacja publiczna i korzystanie z mediów
Prowadzenie: Marcin Zaród (CBMiM PAN, Klub KP w Łodzi)
23 kwietnia, wtorek, g. 16.00
Jak odróżnić wiarygodne informacje od manipulacji dziennikarskich? Do jakiej informacji ma prawo każdy senior i każda seniorka? Kto w Łodzi umie odpowiedzieć na pytania związane
z polityką społeczną, ochroną zdrowia lub transportem? Jak szukać informacji w Internecie? Które biblioteki w Łodzi są przyjazne seniorom i seniorkom?
IV. Obywatel/ka Senior/ka korzysta ze swoich praw
Prowadzenie: Katarzyna Mikołajczyk (Fundacja Normalne Miasto Fenomen)
7 maja, wtorek, g. 16.00
Podczas warsztatu dowiedzą się Państwo jak skonstruować i do kogo wysłać pismo lub petycję; jak organizowane są konsultacje społeczne i w jaki sposób brać w nich udział; jak zorganizować manifestację i czy jest to trudne; jakie są możliwości przekazywania swoich pomysłów i uwag władzom.
V. Budżet obywatelski dla Łodzi
Prowadzenie: Borys Martela (Klub Krytyki Politycznej w Łodzi)
14 maja, wtorek, g. 16.00
W tym roku po raz pierwszy Łódź realizuje ogólnomiejski budżet obywatelski. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić pomysł na inwestycję z pieniędzy publicznych. Naprawa chodnika, renowacja parku, a może dodatkowe środki na wsparcie aktywności seniorów?
Na warsztacie dowiedzą się Państwo, na czym polega idea budżetu obywatelskiego oraz jak można się zaangażować – zgłaszać projekty, promować je, a w końcu i głosować.
VI. Obywatel/ka Senior/ka w radiu
Prowadzenie: Joanna Sikorzanka (Radio Łódź)
20 maja, poniedziałek, g. 16.00
Podczas warsztatów porozmawiamy o zawodzie dziennikarza radiowego oraz przyjrzymy się wybranym reportażom o sprawach łodzian. Następnie zaproszę Państwa do Radia, gdzie będziemy wspólnie przygotowywać audycje.
VII. Warsztat dziennikarski
Prowadzenie: Aleksandra Hac (Gazeta Wyborcza)
28 maja, wtorek, g. 16.00
Na warsztatach przedyskutujemy gatunki dziennikarskie i konstrukcję materiału prasowego, poznamy źródła informacji, porozmawiamy o weryfikowaniu informacji, omówimy najczęstsze błędy. Zastanowimy się, co może być ciekawym tematem? Omówimy też i ocenimy pod kątem przydatności, wad i zalet poszczególne media.
Uwaga: Ze względu na komfort pracy warsztatowej, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Maksymalna liczba uczestników na każdych zajęciach: 25 osób.
Zapisy:
Martyna Dominiak
tel. 697 941 157, (42) 207 13 18
e-mail: [email protected]
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!
***
Program otwartych wykładów:
27 lutego, środa, g. 17.00
Czy senior jest obywatelem drugiej kategorii?
Kinga Dunin w rozmowie z Adamem Ostolskim
6 marca, środa, g. 17.00
Tylko dziewczynki i matrony. Jak kultura masowa pozbyła się kobiety.
Wykład dr Izabeli Desperak (UŁ)
Wykład z najnowszej historii kultury masowej, z której znika dorosła i dojrzała kobieta, a jej miejsce zajmują nastolatka i matrona.
13 marca, środa, g. 17.00
Ochrona zdrowia jako wyzwanie współczesnej polityki.
Wykład dra Macieja Gduli (UW)
Refleksja nad zdrowiem jako jednym z kluczowych obszarów przemian w życiu politycznym dzisiejszych społeczeństw.
20 marca, środa, g. 17.00
Sztuka spotkania. O działaniach artystycznych z obywatelami miejskimi.
Wykład Janusza Byszewskiego (Laboratorium Edukacji Twórczej CSW)
Jaka może być rola seniorów w walce o przejmowanie fragmentów przestrzeni miejskiej na działania twórcze? Czy mogą oni współprojektować/rzeźbić swoją okolicę, jak mogą w aktywny sposób współtworzyć lokalną kulturę?
27 marca, środa, g. 17.00
Opinia publiczna nie istnieje. Media i mit dobrze poinformowanego obywatela.
Wykład dra Karola Franczaka (UŁ)
Organizator:
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi
ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Partner:
Fundacja Normalne Miasto – FENOMEN
—
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej