Miasto

Oburzone filmy

Projekcja filmów dokumentalnych „Everyday Revolution” i „La Marcha Indignada" ze wstępem Igora Stokfiszewskiego.

16 października, środa, g.18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

W polskich mediach rewolucje społeczne przedstawiane są przede wszystkim jako seria protestów, demonstracji i okupacji przestrzeni publicznej. Czy rzeczywiście aktywność obywatelska na rzecz prawdziwej demokracji, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zorientowanej prospołecznie ekonomii przybiera wyłącznie postać głośnych marszów i manifestacji? Skąd czerpać można rzetelne informacje na temat wydarzeń w Hiszpanii?

Pokażemy nie tylko najbardziej doniosłe epizody hiszpańskiej rewolucji, ale także codzienne, żmudne budowanie wspólnoty w oparciu o alternatywne sposoby zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców: miejskie rolnictwo, banki czasu czy opiekę nad ludźmi eksmitowanymi w wyniku kryzysu.

O filmach:

„La Marcha Indignada” czyli „Marsz Oburzonych” to dokument z 2012 roku stworzony przez duet reżyserski Amira Bocheńska oraz Alberto Reveron Diaz. Jest to opowieść o buncie wszystkich skrzywdzonych, o ludziach, którzy przeciwstawili się panującemu systemowi politycznemu, manipulacji medialnej, kryzysowi, bankom i korporacjom. To przejrzysty portret ludzi i idei ruchu 15-M, czyli obywatelskiego ruchu utworzonego po 15 maja 2011 roku promującego demokrację uczestniczącą, bardziej “prawdziwego” podziału kompetencji oraz innych środków mających na celu poprawę systemu demokratycznego. Czas trwania – 60 minut.

„Everyday Revolution” to dokument stworzony przez Andrea’e Goytre Cabrera’e. Osadzony jest w Hiszpanii w dobie kryzysu i opowiada o wprowadzaniu w życie nowych sposobów radzenia sobie w kryzysie. Film przedstawia innowacyjne koncepcje życia i walki z ekonomią i polityką, choćby takie jak “bank czasu”, pokazując w jaki sposób przedstawiane propozycje zmieniają życie ludzi w codzienną rewolucję. Czas trwania – 25 minut

Wstęp wolny!

Wydarzenie w ramach cyklu „Kanon Idei” dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij