Miasto

Obecność Romów rumuńskich na ulicach polskich miast

Pokaz filmu "Aferim", rumuńskiego kandydata do nagrody Oscara oraz debata.

21 stycznia, czwartek, godz. 17.30, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, ul. Zamkowa 1, Cieszyn

Zapraszamy na pokaz filmu oraz towarzyszącą mu debatę i prezentację Przewodnika do pracy z Romami rumuńskimi, wydanego w 2015 roku przez stowarzyszenie Nomada.

Wrocław, Poznań, Trójmiasto, ale również inne, mniejsze miasta w Polsce – na ich ulicach od ponad dwudziestu już lat można spotkać grupy Romów rumuńskich. Na stałe wpisali się w nasz lokalny krajobraz, żyjąc jednak najczęściej na uboczu. Jak pracować z tą grupą, która coraz liczniej napływa do polskich miast? Jak się z nią integrować? Jak walczyć z rasizmem? Jak zatrzymać mowę nienawiści? Na te pytania spróbują odpowiedzieć członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Społeczeństwa Wielokulturowego „Nomada”.

Przebieg wydarzenia:

– Spotkanie z dr Ewą Jupowiecką, Maciejem Mandeltem i Olimpią Świst, community workerami i asystentami kulturowymi Stowarzyszenia Nomada.

– Dyskusja o lokalnej sytuacji migrantów w Cieszynie.

– pokaz filmu „Aferim”, rumuńskiego kandydata do nagrody Oscara. Mówiącego, między innymi o wielowiekowym niewolnictwie Romów w Rumunii.

W spotkaniu udział wezmą:

Ewa Jupowiecka – dr kulturoznawstwa, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka rozprawy pt. „Wielokulturowość jako wyzwanie dla demokracji europejskich – w poszukiwaniu nowego modelu integracji”, ekspertka w dziedzinie edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Była organizatorką i edukatorką „Szkoły romskiej” powstałej z inicjatywy Stowarzyszenia Nomada. Pracuje jako asystentka kulturowa rodzin romskich migrantów mieszkających we Wrocławiu.

Maciej Mandelt – od 2014 roku asystent rodzin romskich i tłumacz kulturowy w Stowarzyszeniu Nomada. Absolwent dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej. Współautor raportu „Wykluczenie systemowe a integracja. Sytuacja Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu” oraz przewodnika do pracy ze społecznością Romów rumuńskich. W maju 2015 roku pracował w zespole organizującym IV Forum ds. lokalnych polityk migracyjnych.

Olimpia Świst – kuratorka i organizatorka działań z zakresu muzyki i kultury. Aktywistka społeczna. Absolwentka wydziału filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od marca 2012 roku prezes Fundacji na Rzecz Kultury i Sztuki [su:p] a od 2013 roku członkini stowarzyszenia Nomada, asystentka, tłumaczka kulturowa i community workerka. Pracuje w projektach „Przeciwdziałanie wykluczeniu systemowemu społeczności Romów rumuńskich” oraz Sukurs – projekt przeciwko przemocy motywowanej uprzedzeniami. Współorganizatorka IV Forum ds. lokalnych polityk migracyjnych.

Przemysław Witkowski – dziennikarz, publicysta, dr nauk politycznych; pisze dla Dziennika Opinii, Gazety Wyborczej i polskiej edycji Le Monde diplomatique; wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Santana Murawska – etnolożka, aktywistka, doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego; koordynatorka cieszyńskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

O filmie:

Aferim,reż. Jadu Rude, 108 m.
rumuński kandydat do nagrody Oscara

Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości  i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia  i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie.  I nawet gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy… (info dystrybutora) wstęp wolny

Spotkanie odbywa się przy wsparciu European Cultural Foundation.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij