Miasto

O co prezydent pyta w referendum?

Otwarta dyskusja w Europejskim Centrum Solidarności.

O tym, jak okręgi jednomandatowe mogłyby wpłynąć na skład Sejmu i czy warto odebrać partiom politycznym finansowanie z budżetu państwa – toczyć się będzie w ECS otwarta dyskusja.

– Namawiamy obywateli do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do udziału w wyborach. Często jednak trudno nam ocenić, jaki wybór byłby dla nas rzeczywiście dobry, sugerujemy się politycznymi sympatiami. A zależy nam na tym, aby był to wybór jak najbardziej świadomy – mówi Patrycja Medowska, zastępca dyrektora ECS, szefowa Wydziału Projektów Obywatelskich. – Nasza debata ma rzeczowy charakter. Naszymi mówcami nie są politycy, ale eksperci, którzy przypomną nam, jak dziś wybieramy posłów i senatorów, jak są finansowane partie polityczne i co się może zmienić po referendum.

Przesłanką organizatorów jest, aby słuchacze – nim rozpocznie się rozmowa o tym, kto i dlaczego popiera takie, a nie inne rozwiązanie – poznali szerszy kontekst tematu.

– Chcielibyśmy, aby uczestnicy i uczestniczki debaty mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak działa system wyborczy, a także jak finansuje się działalność partii politycznych na świecie – zapowiada Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, pomysłodawca debaty.

W trakcie spotkania opiniami na tematy referendalne będzie mogła również podzielić się publiczność.

Zaproszenie do debaty przyjęli:

Jerzy Stępień – prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego (2006–2008), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997–1999) oraz senator I i II kadencji (1989–1993)

Piotr Uziębło – prawnik, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, w kręgu jego zainteresowań naukowych są m.in. demokracja partycypacyjna, wybory, prawo parlamentarne i legislacja

Marcin Gerwin – politolog, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej

Weronika Przecherska – od 2011 roku pracuje jako analityczka polityczna w Instytucie Obywatelskim, współpracowała z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce (2009–2011).

Spotkanie prowadzi Magdalena Błędowska, redaktor naczelna „Dziennika Opinii Krytyki Politycznej”.

termin | 2 września 2015, środa / godz. 18.00
miejsce | ECS, audytorium (parter)
wstęp | wolny

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij