Miasto

Nowy nacjonalizm w sercu Europy. Wystawa Tomasa Rafy w Poznaniu

W ramach wernisażu debata z udziałem artysty, Katarzyny Czarnoty, Moniki Bobako i Przemysława Witkowskiego.

2 grudzień, piątek, godz. 18.00, Perfex, ul.Głogowska 29, Poznań

Krytyka Polityczna – Klub w Poznaniu oraz galeria Perfex zapraszają na wystawę prac (fotografii i filmów) Tomasa Rafy – słowackiego artysty wizualnego, dziennikarza, filmowca i wykładowcy na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa będzie czynna od 3 do 14 grudnia (poza poniedziałkami) w godzinach 16.00-20.00. Wstęp wolny.

Rafa pokaże projekt realizowany od paru lat zatytułowany „Nowy nacjonalizm w sercu Europy„, w którym podejmuje problem nacjonalizmu i pokazuje jak wygląda on w różnych krajach europejskich. Artysta od 2009 dokumentuje spotkania, demonstracje, marsze grup rewolucyjnych, antysystemowych oraz spotkania z kontrdemonstracjami. Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii. Materiał do projektu zebrał w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych.

Wernisaż wystawy połączony będzie z rozmową o środkowoeuropejskich nacjonalizmach, w której udział wezmą artysta Tomas Rafa oraz:

Katarzyna Czarnota – członkini Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, działa na rzecz społeczności romskich w Poznaniu, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM.

Monika Bobako – filozofka i badaczka rasizmu, islamofobii oraz multikulturalizmu, adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM, autorka książki „Demokracja wobec różnicy” (Poznań 2010).

Spotkanie poprowadzi Przemysław Witkowski – publicysta, doktor nauk politycznych; współpracownik Le Monde Diplomatique – edycja polska, członek zespołu Krytyka Polityczna; poeta.

Wystawa organizowana przy wsparciu Slovak Art Council i Open Society Foundations przez Krytykę Polityczną.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij