Miasto

Nowe Transgresje: Janion

Debata na Uniwersytecie Gdańskim z udziałem uczniów i uczennic legendy polskiej humanistyki. Gość: Kazimiera Szczuka.

Wykluczenie – również z powodów społecznych – to zdaniem prof. Marii Janion, twórczyni legendarnego seminarium Transgresje, najważniejsze pojęcie gdańskich zajęć.

Tego, w jaki sposób spotkania z legendą polskiej nauki zapisały się w pamięci jej uczniów i uczennic dowiemy się podczas debaty z udziałem Kazimiery Szczuki na Uniwersytetcie Gdańskim.

17 kwietnia, środa, godz. 17.00, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stowsza 55), sala 1.45

WSTĘP WOLNY

O pierwszym tomie biografii legendy polskiej humanistyki, znawczyni romantyzmu zatytułowanym Janion. Transe – traumy – transgresje, opowie autorka wywiadu, była seminarzystka prof. Marii Janion, Kazimiera Szczuka. O znaczeniu seminarium pt. Transgresje prowadzonym przez prof. Janion na Uniwersytecie Gdańskim w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, opowiedzą jej dawni studenci i studentki.

Gośćmi spotkania będę m.in. Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Izabela Morska (Filipiak), Stanisław Rosiek, Kazimiera Szczuka. Moderacja: Zbigniew Majchrowski


„Nauka o literaturze miała kierować uwagę studenta na ogólne, uniwersalne wartości, bliżej niezdefiniowane człowieczeństwo albo ogólnie mgliście rozumianą wolność. Podkreślano, że chodzi o wartości chrześcijańskie albo ogólnoludzkie (…) Natomiast zasadniczą kwestią, która pojawiła się w pierwszym tomie Transgresji, w Galernikach wrażliwości, była kwestia inności, obcości. Czytaliśmy np. Emmę Santos, pisarkę francuską, która przedstawiała siebie jako pozbawioną języka, szaloną kobietę walczącą z własną niemotą. Jej zwierzenia, niektórzy twierdzili, że histeryczne, były zapisem kondycji istoty wykluczonej. Uniwersalistyczne frazesy nie mogły tego ogarnąć. Transgresjom zarzucano dziwactwo, kult patologii, skupienie się na chorych jednostkach. A studentom to właśnie bardzo odpowiadało. ” Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką i Sławomirem Sierakowskim, Uniwersytet Zaangażowany. 
Przewodnik Krytyki Politycznej

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij