O codziennych i prozaicznych działaniach mieszkańców, którzy przeobrażając najbliższą im przestrzeń, współkształtują też miasto.
21 marca, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna)
Goście: Tomasz Ferenc (UŁ), Anna Ginalska (Komitet Obrony Skweru przy Piotrkowskiej 235/241), Szymon Nogalski (Biuro Architekta Miasta), Marek Krajewski (redaktor książki)
Niewidzialne miasto to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem „codziennego urbanizmu”.
Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie, zawierającej dziś ponad 7 tysięcy fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, stuningowane domowym sposobem samochody, ale też systemy alarmowe, zasieki i mury budowane dla ochrony prywatności.
Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności. Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.