Miasto

„Niewidzialne miasto” – dyskusja wokół książki

O codziennych i prozaicznych działaniach mieszkańców, którzy przeobrażając najbliższą im przestrzeń, współkształtują też miasto.

21 marca, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna)

Goście: Tomasz Ferenc (UŁ), Anna Ginalska (Komitet Obrony Skweru przy Piotrkowskiej 235/241), Szymon Nogalski (Biuro Architekta Miasta), Marek Krajewski (redaktor książki)

Niewidzialne miasto to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem „codziennego urbanizmu”.

Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie, zawierającej dziś ponad 7 tysięcy fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, stuningowane domowym sposobem samochody, ale też systemy alarmowe, zasieki i mury budowane dla ochrony prywatności.

Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności. Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.

Zamówienia

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij