O przemocy w relacjach rodzinnych na przykładzie wybranych produkcji porozmawiamy w środę, 25 listopada o 18.00 z Pawłem Bilińskim.
Przemoc, o której najczęściej milczymy i której nie chcemy widzieć, rozgrywa się w rodzinie. Może wiązać się z realnym, fizycznym cierpieniem lub bardzo subtelną z pozoru ingerencją w status quo, poczucie wolności i swobody naszych sióstr, braci, córek, ojców czy babć. Spróbujmy ją zobaczyć – w ten sposób może łatwiej będzie nam się jej przeciwstawić!
Masakry w amerykańskich szkołach przedstawione w filmach Gusa van Santa, pozostawione same sobie Dzieciaki Harmony’ego Korine’a, nadużycia i komunikacyjne luki u Ozona czy Solondza. A nade wszystko unikatowa optyka i przenikliwość Michaela Haneke. Współczesne kino pokazuje bardzo różnorodny obraz przemocy rozgrywającej się w czterech ścianach, eskalującej w najprostszych – i najważniejszych – relacjach rodzinnych. Czy wśród istotnych produkcji na ten temat znajdziemy filmy polskie? Właśnie z nimi zmierzą się widzowie projekcji, po której dyskusję poprowadzi Paweł Biliński.
Projekcja filmów krótkometrażowych poświęconych tematowi niewidzialnej przemocy i dyskusja odbędą się w środę, 25 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku. Wstęp wolny.
Paweł Biliński – doktorant FSD UG, współtwórca programu Amatorzy.TV, autor tekstów o kinie publikowanych m.in. w „Ekranach”, „Panoptikum” i tomach zbiorowych. Specjalista ds. kina w Klubie Żak w Gdańsku.
Pokaz filmów wraz z dyskusją są częścią jesiennego cyklu Morze Kina Zaangażowanego odbywającego się w wybrane środy. Pokaz ma charakter edukacyjny.
Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Projekt Kino Zaangażowane 2015 jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.