Miasto

„Niepamięć” w Prawiekinie – pokaz filmu

Gnieźnieński Klub KP w ramach DKF Prawiekino i cyklu Kina Nieposłusznej Myśli, pokaże dokument w reżyserii Piotra Brożka.

Chamy czy pany? Szlachcic z pobielanego dworku czy ten po którym „wchodzono na konia”? A może nasze pochodzenie nie ma już znaczenia, bo dziś, przynajmniej w teorii, jesteśmy równi? Jednak mimo wszystko trudno przyznać, że temat został przepracowany, choć od zniesienia pańszczyzny minęło już blisko 150 lat. Do tego np. Andrzej Leder w swojej książce Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej udowadnia, że całą naszą folwarczną mentalność przełamała dopiero brutalna rewolucja w latach 1939-56 znaczona II wojną światową, Zagładą i nowym komunistycznym porządkiem. A jak sami patrzymy na swoje korzenie?

16 marca, poniedziałek, godz.19.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno

Wstęp na pokaz jest wolny, a po projekcji przewidziano dyskusję!

O filmie:

Dokument Niepamięć w nietypowy sposób próbuje opowiedzieć o dziedzictwie wydarzeń, których bezpośredni świadkowie już nie żyją, a których pamięć została wyparta ze zbiorowej świadomości.

Dwoje głównych, bohaterów filmu, współczesnych młodych ludzi – malarz-arystokrata i „wykształcona chłopka” – wybierze się w podróż przez lubelską i podkarpacką wieś. Podczas wyprawy będą musieli zmierzyć się ze swoimi emocjami i z historią swoich rodzin, próbując odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Co wiemy o naszej przeszłości? Czy pochodzenie ma wpływ na to, kim jesteśmy? Do jakiego stopnia dawne podziały wpływają na nasze „tu i teraz”? W odpowiedzi pomogą nie tylko spory bohaterów, ale również spotkania z wiejskimi gospodarzami i wiekowym hrabią.

Dokument wyreżyserował Piotr Brożek, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i zdobywca głównej nagrody w konkursie Stowarzyszenia Homo Faber za film 2ndExit. Jako asystent reżysera pracował przy filmach Miłość (2012) Sławomira Fabickiego i Bogowie (2014) Łukasza Palkowskiego.

Film współfinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”. Oficjalnym partnerem jest Stowarzyszenie Absolwentów Klasy BGŻ. Produkcję dofinansował także Urząd Miasta i Gminy Cieszanów.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij