Gnieźnieński Klub KP w ramach DKF Prawiekino i cyklu Kina Nieposłusznej Myśli, pokaże dokument w reżyserii Piotra Brożka.
Chamy czy pany? Szlachcic z pobielanego dworku czy ten po którym „wchodzono na konia”? A może nasze pochodzenie nie ma już znaczenia, bo dziś, przynajmniej w teorii, jesteśmy równi? Jednak mimo wszystko trudno przyznać, że temat został przepracowany, choć od zniesienia pańszczyzny minęło już blisko 150 lat. Do tego np. Andrzej Leder w swojej książce Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej udowadnia, że całą naszą folwarczną mentalność przełamała dopiero brutalna rewolucja w latach 1939-56 znaczona II wojną światową, Zagładą i nowym komunistycznym porządkiem. A jak sami patrzymy na swoje korzenie?
16 marca, poniedziałek, godz.19.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno
Wstęp na pokaz jest wolny, a po projekcji przewidziano dyskusję!
O filmie:
Dokument Niepamięć w nietypowy sposób próbuje opowiedzieć o dziedzictwie wydarzeń, których bezpośredni świadkowie już nie żyją, a których pamięć została wyparta ze zbiorowej świadomości.
Dwoje głównych, bohaterów filmu, współczesnych młodych ludzi – malarz-arystokrata i „wykształcona chłopka” – wybierze się w podróż przez lubelską i podkarpacką wieś. Podczas wyprawy będą musieli zmierzyć się ze swoimi emocjami i z historią swoich rodzin, próbując odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Co wiemy o naszej przeszłości? Czy pochodzenie ma wpływ na to, kim jesteśmy? Do jakiego stopnia dawne podziały wpływają na nasze „tu i teraz”? W odpowiedzi pomogą nie tylko spory bohaterów, ale również spotkania z wiejskimi gospodarzami i wiekowym hrabią.
Dokument wyreżyserował Piotr Brożek, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i zdobywca głównej nagrody w konkursie Stowarzyszenia Homo Faber za film 2ndExit. Jako asystent reżysera pracował przy filmach Miłość (2012) Sławomira Fabickiego i Bogowie (2014) Łukasza Palkowskiego.
Film współfinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”. Oficjalnym partnerem jest Stowarzyszenie Absolwentów Klasy BGŻ. Produkcję dofinansował także Urząd Miasta i Gminy Cieszanów.