Film Liz Marshall opowiada o Jo-Anne McArthur, fotografce walczącej o prawa zwierząt.
15 maja, środa, godz. 18.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
Zamiast wysadzać w powietrze laboratoria, od 10 lat dokumentuje ona (nie zawsze zgodnie z prawem) życie zwierząt poddanych władzy człowieka: norek i lisów, zmuszonych do kanibalizmu z powodu ciasnoty w klatkach, krów i nowonarodzonych cieląt zabijanych strzałem w głowę, delfinów więzionych w akwariach… Jej pracami interesują się największe amerykańskie magazyny, a ona sama wie, że jedno udane zdjęcie jest w stanie zrobić więcej niż setki demonstracji. Podczas pracy nie skupia się oczywiście tylko na negatywach i na pewno daleko jej do tragizmu a’la Elizabeth Costello…
Podczas dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytania; Czy zwierzętom należą się taki same prawa jak ludziom? Czy jesteśmy już gotowi do odrzucenia antropocentryzmu? Czy możemy mówić o swoistym współczesnym zwrocie etycznym w podejściu do zwierząt? Kwestia praw zwierząt podnoszona jest coraz częściej w publicznej debacie czy oznacza to, że już niedługo przestaną istnieć rzeźnie i fermy? Podczas debaty poruszone zostaną kwestie dotyczące aktywizmu i miejsca zwierząt we współczesnym świecie. Co możemy robić na co dzień aby nie zostać wprzęgniętym w przemysł wykorzystujący zwierzęta, czy wystarczy przestać jeść mięso czy raczej potrzebne jest bezpośrednie działanie prowadzące do zmiany prawa i ustawodawstwa?
Uczestnicy debaty:
Agata Wilkowska – współzałożycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki, od lat zaangażowana w ruch praw zwierząt, wiązana z poznańskim „Rozbratem”, prowadzi bloga wegańskiego ilovetofu;
Dawid Karaś – współzałożyciel i wolontariusz Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ we Wrocławiu, zawodowo zajmuje się filozoficznymi i biologicznymi podstawami etyki traktowania zwierząt, w Stowarzyszeniu m.in. przeprowadza interwencje dotyczące humanitarnej ochrony zwierząt domowych, dzikich i gospodarskich.
Przemysław Witkowski – historyk myśli politycznej, dziennikarz, poeta. Współpracuje stale z „Odrą”, „Krytyką Polityczną” i Le Monde Diplomatique. Zajmuje się Animal Studies.
Joanna Kobyłt – historyczka i krytyczka sztuki. Interesuje się pograniczem sztuki i animal studies. Zaangażowana w ruch praw zwierząt.
Wstęp: Pokaz biletowany / Wstęp na samą debatę wolny (pierwszeństwo dla osób z biletami z seansu)
—
Debata jest współorganizowania przez fundację Viva! Akcja dla Zwierząt, a eventy na ten sam temat odbywają się w równolegle w sześciu miastach Polski na X festiwalu Planete+ Doc.