Prezentacja głośnego raportu "Obiegi kultury". Goście: dr Mirosław Filiciak, dr Justyna Hofmokl, dr Piotra Siuda. 22 lutego, środa, godz. 17.30, czytelnia im. Sömmerringów, CSW Znaki Czasu.
Polscy internauci ściągający darmowe pliki z sieci to najlepsi konsumenci dóbr kultury. Częściej kupują i czytają książki, chętniej zaglądają do sklepów muzycznych. Ten zaskakujący wniosek płynie z raportu „Obiegi kultury”.
Zapraszamy na spotkanie członkami zespołu badawczego, którzy przybliżą tezy raportu.
Goście: dr Mirosław Filiciak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, redaktor kwartalnika „Kultura Popularna” oraz dr Justyna Hofmokl z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska. Po prezentacji raportu odbędzie się dyskusja z udziałem dr. Piotra Siudy z Katedry Socjologii UKW w Bydgoszczy.
22 lutego, środa, godz. 17.30, w Czytelni im. Sömmerringów (CSW Znaki Czasu).
W trakcie spotkania będzie mowa między innymi o tym, w jaki sposób Polacy uczestniczą w kulturze, jak zdobywają, udostępniają i tworzą treści w Internecie. Autorzy raportu spróbują odpowiedzieć na pytanie czy nieformalna cyrkulacja owych treści faktycznie zagraża kulturze „oficjalnej” i obiegowi formalnemu i czy internauci korzystający z darmowych plików to rzeczywiście piraci.
[…] w raporcie wychodzimy z założenia, że szara strefa i działania pozarynkowe mają bardzo ważny wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki, i to nie tylko w krajach słabo rozwiniętych. Natomiast ten obieg nieformalny często się pomija w analizach. Nie było do tej pory takich badań w Polsce w kontekście wymiany plików, obiegu treści cyfrowych.
Justyna Hofmokl w rozmowie z Jasiem Kapelą
Czytaj cały wywiad: Zapomnijmy o słowie „pirat”