Miasto

My, Polacy, piraci?

Prezentacja głośnego raportu "Obiegi kultury". Goście: dr Mirosław Filiciak, dr Justyna Hofmokl, dr Piotra Siuda. 22 lutego, środa, godz. 17.30, czytelnia im. Sömmerringów, CSW Znaki Czasu.

Polscy internauci ściągający darmowe pliki z sieci to najlepsi konsumenci dóbr kultury. Częściej kupują i czytają książki, chętniej zaglądają do sklepów muzycznych. Ten zaskakujący wniosek płynie z raportu „Obiegi kultury”.

Zapraszamy na spotkanie członkami zespołu badawczego, którzy przybliżą tezy raportu.

Goście: dr Mirosław Filiciak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, redaktor kwartalnika „Kultura Popularna” oraz dr Justyna Hofmokl z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska. Po prezentacji raportu odbędzie się dyskusja z udziałem dr. Piotra Siudy z Katedry Socjologii UKW w Bydgoszczy.

22 lutego, środa, godz. 17.30, w Czytelni im. Sömmerringów (CSW Znaki Czasu).

W trakcie spotkania będzie mowa między innymi o tym, w jaki sposób Polacy uczestniczą w kulturze, jak zdobywają, udostępniają i tworzą treści w Internecie. Autorzy raportu spróbują odpowiedzieć na pytanie czy  nieformalna cyrkulacja owych treści faktycznie zagraża kulturze „oficjalnej” i obiegowi formalnemu i czy internauci korzystający z darmowych plików to rzeczywiście piraci.

[…] w raporcie wychodzimy z założenia, że szara strefa i działania pozarynkowe mają bardzo ważny wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki, i to nie tylko w krajach słabo rozwiniętych. Natomiast ten obieg nieformalny często się pomija w analizach. Nie było do tej pory takich badań w Polsce w kontekście wymiany plików, obiegu treści cyfrowych.
Justyna Hofmokl w rozmowie z Jasiem Kapelą

Czytaj cały wywiad: Zapomnijmy o słowie „pirat”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij