O tym, jak wykorzystać mannę z unijnego nieba rozmawiać będą: prof. Anna Giza-Poleszczuk, Michał Sutowski, dr Marek Rymsza.
4 lipca, czwartek, godz. 18.00, Stocznia, ul. Bracka 20b, Warszawa
Dyskusja inspirowana jest letnim numerem kwartalnika „Więź”, w którym ukazał się blok tekstów Wielka Polska nowoczesna.
Goście:
– prof. Anna Giza-Poleszczuk – Uniwersytet Warszawski
– Michał Sutowski – „Krytyka Polityczna”
– dr Marek Rymsza – „Więź”, udział i prowadzenie.
Paneliści skoncentrują się na dyskusji wokół następującej tezy Marka Rymszy, wyrażonej w „Więzi”: „Warto postawić pytanie, czemu i komu służyć ma modernizacja, uwzględniając w tym pytaniu aspekt etyczny. Refleksja nad meandrami transformacji Polski po 1989 r. prowadzi do pytania: czy modernizacja musi nieść ze sobą tak duże koszty społeczne w postaci licznych „przegranych” środowisk, ulokowanych zarówno w strukturze społecznej jako „zbędne kategorie społeczne”, jak i geograficznie na terenach tzw. Polski B i C? Wydaje się, że nie tylko nie musi, ale wręcz nie powinna.
Rozwój cywilizacyjny poznajemy nie po tym, w jak dużym stopniu urzeczywistniają się aspiracje ludzi najbogatszych. Nie chodzi również o pełniejszą realizację interesów tych, który „wygrali” na przemianach, ani nawet o podnoszenie się uśrednionego poziomu życia obywateli. Postępu cywilizacyjnego nie mierzymy również stopniem egalitaryzacji (socjaldemokraci spod znaku „starej lewicy” mają w tej kwestii odmienne zdanie), choć ograniczanie nierówności jest ważnym aspektem polityki społecznej. Z perspektywy etycznej o rozwoju cywilizacyjnym decyduje podnoszenie się poziomu życia najsłabszych członków społeczności. Aż dziw bierze, że w dobie powszechnej walki z wykluczeniem społecznym myśl ta tak trudno przebija się do świadomości decydentów”.
—
Organizatorzy: Kwartalnik „Więź” oraz Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.