Miasto

MIASTOmovie: wro

Od 27 do 30 marca zapraszamy na MIASTOmovie:wro – wydarzenie, które przez film, debatę i sztukę pyta o kondycję polskich miast.

MIASTOmovie:wro to przedsięwzięcie mające na celu aktywizację polskich miast – przegląd filmów dokumentalnych opisujących problemy współczesnych metropolii, który punktem wyjścia do dyskusji na temat przestrzeni wokół nas. Integralną częścią projektu są interwencje w przestrzeń publiczną, zaplanowane jako angażujące widzów akcje artystyczne. Każdy z czterech dni MIASTOmovie:wro skupiać się będzie na innym miejskim problemie.

#ESTETYKA
Filmem otwarcia MIASTOmovie:wro będzie obraz Gwenaëlle Gobé This Space Available. Debiutancki film Gobé stawia pytanie, czy we współczesnych miastach, opakowanych wielkoformatowymi reklamami, możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej. Dokument, oparty na wywiadach przeprowadzonych w 11 krajach na 5 kontynentach, naświetla inicjatywy lokalnych polityków, aktywistów i artystów sprzeciwiających się wizualnemu śmietnikowi.

Film stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat estetyki przestrzeni publicznej i możliwościach odzyskania jej dla mieszkańców miast. Debata odnosić będzie się i do bardzo bliskiego wielu widzom, lokalnego kontekstu – uchwały dotyczącej „Parku Kulturowego Stare Miasto”, która może stać się sposobem na odzyskanie zdegradowanej przestrzeni, a której losy ważyć się będą już w kwietniu 2014 r.

27 marca, czwartek, godz. 18:00, Kino Nowe Horyzonty

#HANDEL
Kolejny dzień zajmie się zagadnieniem handlu w mieście. W prezentowanym na MIASTOmovie:wro Malls R Us dokumentalistka Helene Klodawsky śledzi drogę, jaką przebyły amerykańskie centra handlowe od lat 50. do dziś. Odwiedzając najsłynniejsze centra Europy, Azji i Ameryki, pokazuje ekspansję i eksport ich idei na cały współczesny świat. Do udziału w filmie zaprasza tak właścicieli sklepów, jak i elitę współczesnych architektów, nierzadko zaangażowanych w ich powstawanie – m.in. słynnego projektanta Jona Jerde, twórcę warszawskich Złotych Tarasów.

Podczas debaty spróbujemy odpowiedzieć na pytanie postawione przez Klodawsky – czy następstwem rozbudowy galerii handlowych jest zmniejszenie czy powstanie nowego typu przestrzeni publicznej? Wrocław wydaje się do idealnym miejscem by podjąć ten temat – stolica Dolnego Śląska znajduje się w ścisłej czołówce polskich miast, jeśli chodzi o ilość przestrzeni w centrach handlowych na jednego mieszkańca (na 1000 osób przypada 461 metrów2), a na realizację czekają już kolejne komercyjne inwestycje.

28 marca, piątek, godz. 18:00, Kino Nowe Horyzonty

#RZEKA
Weekend rozpocznie kanadyjski dokument Lost Rivers w reżyserii Caroline Bâcle, który podczas MIASTOmovie:wro będzie miał swoją polską premierę. Lost Rivers zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek, które w wyniku zanieczyszczeń na setki lat zniknęły pod powierzchnią ziemi. Dawniej przez prawie każde miasto przemysłowe przepływała rzeka. Wokół nich budowane były domy, drogi i fabryki. Dziś w wielu miejscach na świecie trwa walka o przywrócenie naturalnych elementów w sercach wielkich miast.

Podczas panelu dyskusyjnego zastanowimy się nad tym, jaką funkcję pełni lub może pełnić rzeka we współczesnym mieście na temat niewykorzystanego potencjału Odry we Wrocławiu. Jak wykorzystujemy Odrę pod kątem transportu rzecznego i żeglugi, a także zagospodarowanie nabrzeża Odry w celach rekreacyjno-turystycznych? Czy Wrocław jest miastem zwróconym ku rzece?

29 marca, sobota, godz.18:00, Kino Nowe Horyzonty

#REWITALIZACJA
Pierwszą odsłonę wydarzenia zamknie film Zurbanizowani Gary’ego Hustwita. Reżyser bierze na warsztat projektowanie miast, wskazując, że jest to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60%. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

Film stanie się pretekstem do rozmowy na temat niejednoznacznego i problematycznego tematu rewitalizacji. Jak odnawiać miasto, by go nie „rewitalizować”? Z jakich doświadczeń (nie) korzystać? Jak kształtować przyszłość polskich miast? Odniesiemy się, przede wszystkim, do wrocławskich koncepcji rewitalizacyjnych (m.in. na Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Psim Polu).

30 marca, niedziela, godz. 16:00, Kino Nowe Horyzonty

Krytyka Polityczna jest patronką medialną wydarzenia.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij