Miasto

Miasto z odzysku. MIASTOmovie 3

Trzecia odsłona miejskiego festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty, Szklarni i innych przestrzeniach Wrocławia od 16 do 19 kwietnia.

16-19 kwietnia, czwartek-niedziela, Kino Nowe Horyzonty, Szklarnia i inne lokalizacje, Wrocław

Najbliższa edycja odbędzie się pod hasłem „Miasto z odzysku” – głównymi tematami podejmowanymi przez program będzie tworzenie miasta, jego odnawianie i przeobrażenia, jakim podlega oraz odzyskiwanie pamięci o miejscach i architektoniczno-społecznej historii metropolii.

Poprzez obrazy i historie zebrane z całego świata, MIASTOmovie zaoferować chce możliwie szerokie spojrzenie na zaproponowany temat. Trzecia odsłona festiwalu będzie największą, jeśli chodzi o liczbę prezentowanych filmów – w programie znajdzie się m.in. aż 6 polskich premier.

Filmem otwarcia będzie „Speculation Nation” w reżyserii Sabine Gruffat i Billa Browna. Opowiadający o kryzysie finansowym w Hiszpanii i jego skutkach dla mieszkańców dokument podejmuje kwestię niedokończonych „miast widm” i związanego z tym problemu mieszkalnictwa.

Niezwykle ciekawą pozycją będzie również „La Comuna 9. Odzyskując miasto” polskich socjolożek Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz, który przedstawia historię uważanego za wzorowy budżetu partycypacyjnego w Medellin. Więcej o podejmowanych w tym kolumbijskim mieście działaniach oddolnych opowie Sandra Liliana Rios – bohaterka filmu „La Comuna 9”, która odwiedzi Wrocław w ramach MIASTOmovie #3.

Wśród prezentowanych filmów znajdzie się też m.in. „My Brooklyn” Kelly Anderson, próbujący dotrzeć do istoty procesów gentryfikacyjnych, które od lat przeobrażają tytułową nowojorską dzielnicę.

Hasło „Miasto z odzysku” zwraca uwagę na „nowe życie” miast w kontekście społecznym, architektonicznym i przestrzennym. To spojrzenie na tych, którzy miasta ratują, gentryfikują, segregują, do miasta się przywiązują i budują z nim więź („My Brooklyn”), niekoniecznie poprzez kredyt mieszkaniowy na 30 lat. To walka o godne miejsce i warunki do życia („Speculation Nation”), to poczucie odpowiedzialności i przynależności („La Comuna 9”), oddolne zarządzanie i animowanie społeczności. To lokalność i globalność. To alternatywne pomysły na życie we współczesnych miastach.

Poza znanymi z poprzednich edycji dyskusji po filmach odbiorcy będą mogli wziąć też udział m.in. w spotkaniach z autorami premierowych pozycji książkowych dotyczących problematyki miejskiej i architektonicznej czy warsztatach. Bogaty program wydarzeń towarzyszących, w tym muzycznych zaprezentowany zostanie w klubie festiwalowym – Szklarni. Częścią MIASTOmovie po raz kolejny będzie również scena artystyczna, której tematem staną się przekształcenia tkanki architektoniczno-urbanistycznej Wrocławia na przestrzeni ostatniego wieku i ich wpływ na odczuwanie przestrzeni publicznej i budowanie z nią więzi.

Więcej informacji na stronie internetowej oraz na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Krytyka Polityczna objęła patronat nad festiwalem.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij