Miasto

Maszyna czyta!

Teatralną czytelnia Świetlicy Krytyki Politycznej Na Granicy podczas Festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna.

Już po raz trzeci rusza Festiwal Teatralna Maszyna Pszczyna.

„Pszczyna to trudna przestrzeń dla działań artystycznych. Istotą jest tu struktura miasta. Stara, mocno zdefiniowana i w większości zajęta, nie daje miejsca na nową interpretację. Mimo tego, odniesienie do tkanki urbanistycznej wydaje się tu najbardziej naturalne i konieczne. Ta bowiem, powstaje z bezpośredniej potrzeby człowieka. Czy zatem w Pszczynie nie potrzeba teatru, instytucji? Wszystko wskazuje na to, że nie. To jednak nie oznacza, że w Pszczynie nie potrzebny jest teatr!. 

Pomysł rewitalizacji przestrzeni postindustrialnej działaniami kulturalnymi i artystycznymi nie jest nowy, a na Śląsku wręcz pożądany. W Pszczynie, to zjawisko jednak nabiera nowego charakteru. Jest połączeniem wysycenia przestrzeni jej historycznym, tradycyjnym arete, brakiem instytucji teatru lecz nie brakiem potrzeby tegoż i na końcu penetracją tych miejsc, które straciły lub zmieniły swój charakter w wyniku zmian społeczno-ekonomicznych, a które nie mają tak silnego piętna „książęcej” Pszczyny.” – pisze organizator, Wojciech Jakubiec. 


Od czwartku (19.06.2014) do soboty (21.06.2014), w godz.: 13.00 -18.00,  Klub Festiwalowy, Park Książęcy w Pszczynie

Od czwartku do soboty między 13.00 a 18.00 w biurze festiwalowym będzie można nie tylko odpocząć na leżaku z dobrą lekturą, ale również kupić książki z Wydawnictwa Krytyki Politycznej w promocyjnych cenach. Poza tym dostępne będą publikacje z innych wydawnictw o tematyce związanej z kulturą i społeczeństwem.

Teatralna czytelnia to miejsce spotkań, gdzie będzie można porozmawiać i zapoznać się z działalnością Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie. Od 2009 roku w budynku znajdującym się na Moście Przyjaźni między Polską a Republiką Czeską odbywają się regularne warsztaty i zajęcia z zakresu edukacji kulturalnej oraz obywatelskiej dla dzieci i młodzieży. Zespół świetlicy zorganizował ponad 150 debat, spotkań, wykładów, koncertów, pokazów filmowych. Od 2013 działa również Księgarnia / Czytelnia „Na Granicy”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij