O nękaniu i nierównym traktowaniu w pracy, dyskryminującym języku, połączeniu ekologii i literatury, bio arcie i narkopolityce.
Maj Świetlciy Krytyki Politycznej w Trójmieście rozpoczynamy w Sopocie Czytelnią Parku Książki na Brodwinie pełną atrakcji dla małych i dużych czytelników.
Pierwsza majowa debata odbywająca się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście współorganizowana będzie z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej Ochrona pracowników przed zachowaniami patologicznymi w miejscu pracy. W spotkaniu moderowanym przez Grzegorza Ilnickiego udział wezmą Małgorzata Tarasiewicz, działaczka społeczna, prezeska Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW Polska, Karina Wiszniewska-Wąsik – psycholożka, specjalista rozwiązywania problemów mobbingowych oraz Marcin Grudziński, radca prawny, który opowie o możliwościach ochrony praw pracowników dyskryminowanych. Do wzięcia udziału w dyskusji zapraszamy w środę, 7 maja o godz. 18.00.
W poniedziałek, 12 maja gościć będziemy autora książki Różowy język, Błażeja Warkockiego, który weźmie udział w rozmowie z Izabelą Morską i Ewą Graczyk m.in. na temat dyskryminującego języka w dyskursie dotyczącym osób nieheteronormatywnych.
Przedostatnie już spotkanie z cyklu Rewolucja kobiet prowadzonego przez Agatę Larczyńską, tym razem z gościem dr Dagmarą Binkowską – Dliżansem, pociągiem, a może rowerem? Podróż do emancypacji. Na seminarium zapraszamy we wtorek, 13 maja.
Bio art – symbiotyczna przyszłość, to tytuł kolejnego seminarium w ramach Uniwersytetu Krytycznego i cyklu Szuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana. Majowe spotkanie zaplanowane jest na czwartek, 15. o godz. 19.00.
Dzień później, w piątek 16 maja zapraszamy do Teatru Miniatura, gdzie we współpracy Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście organizowany jest pokaz filmu Pułapki rozwoju reż. Mathieu Roy, Harold Crooks oraz debata Jak się rozwijać, żeby przetrwać z udziałem Andriego Snær Magnasona, Jasia Kapeli, Michała Olszewskiego prowadzona przez Marcina Gerwina.
Debata Jak się rozwijać, żeby przetrwać będzie ogłoszeniem programu Stacje Pogody współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego, który stworzy okazję do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu.
Spotkanie wpisuje się również w islandzki program Teatru Miniatura, gdzie od 15 do 25 maja odbywać się będą wydarzenia prezentujące islandzką kulturę towarzyszący polskiej prapremierze sztuki „Błękitna planeta” Andriego Snæra Magnasona w reż. Erlinga Jóhannessona z muzyką zespołu múm.
Nauczycieli chcących podzielić się swoimi doświadczeniami o profilaktyce narkotykowej w trójmiejskich szkołach zapraszamy do zapisywania się na warsztaty zaplanowane na piątek, 23 maja w godz. 16.00 – 20.00. Chęć uczestnictwa można zgłaszać na adres: tró[email protected]
Obchody Święta Gdańska z udziałem Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędą się w sobotę i niedziele na Placu Świętopełka, gdzie zapraszamy do wspólnej gry planszowej Rozegraj miasto. Wszystkich nastawionych na wspólne tworzenie przestrzeni miejskiej zapraszamy 24 i 25 maja. Moderatorzy służy będą ekspercką wiedzą z zakresu partycypacji oraz włączania mieszkańców w procesy urbanistyczne.