Miasto

Łódź, 9 października: Kobiety w świecie islamu – konteksty feministyczne

główne nurty 2Feminizm muzułmański – to brzmi jak oksymoron. Wykład dr Marty Woźniak (Katedra Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ) o kobietach w świecie islamu inaugurujący jesienny cykl Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu w ramach Uniwersytetu Krytycznego
9 października, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Główne Nurty F-2Feminizm muzułmański – to brzmi jak oksymoron. Wykład dr Marty Woźniak (Katedra Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ) o kobietach w świecie islamu inaugurujący jesienny cykl Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu w ramach Uniwersytetu Krytycznego
9 października, wtorek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Z zachodniej perspektywy stereotypowa muzułmanka jest kobietą uciśnioną i pozbawioną własnego głosu. Tymczasem zapomina się o olbrzymim zróżnicowaniu świata islamu. Gdy przyjrzymy się sprawie bliżej, odkryjemy zaskakujące nieraz aspekty muzułmańskiego prawodawstwa dotyczącego kobiet oraz ich funkcjonowania w kręgu kultury arabskiej na przestrzeni dziejów. Na spotkaniu będzie mowa m.in. o pierwszych muzułmankach i roli, jaką odegrały w przekazaniu sunny (tradycji), a koraniczne wersety zostaną skonfrontowane z praktyką panującą w krajach zamieszkiwanych przez muzułmanów. Będzie też okazja, by przyjrzeć się postaciom najbardziej znanych feministek arabskich oraz omówić dwa główne nurty wyrosłego na gruncie muzułmańskim feminizmu – ten, który wzoruje się na swoim zachodnim odpowiedniku, oraz ten, który chce pozostać wierny wartościom islamu.

Dr Marta Woźniak – adiunkt w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ, absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, stypendystka Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego w Damaszku i Kairze. Jej zainteresowania naukowe obejmują: religijne i etniczne mniejszości Bliskiego Wschodu, politykę wewnętrzną i zagraniczną państw bliskowschodnich, stosunki chrześcijańsko-muzułmańskie, zagadnienia migracji, diaspor, tożsamości i globalizacji, kulturę arabską (literaturę, nowe media), problematykę kobiecą. Opublikowała z tego zakresu ponad 40 artykułów naukowych; niedługo ukaże się monografia jej autorstwa poświęcona tożsamości współczesnych Asyryjczyków i Aramejczyków.

O cyklu:
Feminizmu nie ma. Są za to feminizmy: liberalny, radykalny, marksistowski, islamski, chrześcijański, ekofeminizm… W ruchu kobiecym od lat toczą się spory dotyczące nawet podstawowych kwestii.
Na poziomie najbardziej ogólnym pojawia się pytanie o źródło opresji kobiet i strategię zwalczania istniejących nierówności. Każdy nurt feminizmu odpowiada na nie inaczej, dlatego proponowane rozwiązania w sprawach bardziej szczegółowych – takich jak zapisy kodeksu pracy, postawa wobec pornografii czy "terroru piękności" – mogą znacznie się różnić.
Aby sprawnie poruszać się w gąszczu tych sporów, warto sięgnąć do historii myśli feministycznej. W październiku 2012 zapraszamy na kolejne
już spotkania poświęcone teorii feminizmu.

Mile widziane także osoby nieidentyfikujące się z feminizmem, ale zainteresowane poszerzeniem wiedzy i/lub weryfikacją mitów dotyczących tego ruchu społecznego.

Następne spotkanie Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu:
16
października: Ewa Kamińska o feminizmie radykalnym

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij