Miasto

Łódź, 7 marca: Roszczeniowcy i próżniacy. Nierówności i bieda w dyskursie

nierownosci120W marcu rusza Uniwersytet Krytyczny. Zapraszamy na wykład inauguracyjny dra Wojciecha Woźniaka (UŁ)

7 marca, środa, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101. Wstęp wolny
W każdy następny wtorek otwarte wykłady prezentujące najnowsze badania socjologiczne poświęcone nierównościom społecznym. Wśród zaproszonych gości m.in. Joanna Erbel, Rafał Bakalarczyk, Adam Ostolski.

Sposób, w jaki mówi się o ubogich jest niezwykle istotnym elementem konstytuującym ich rolę w społeczeństwie i decyduje o tym, czy zasługują na społeczny szacunek, empatię i wsparcie. O kształcie tego języka często decydują media, które tabloidyzują pojęcia wytworzone przez ekspertów i elity intelektualne. W ten sposób kształtuje się publiczny obraz wielu zjawisk, w tym także ubóstwa i nierówności społecznych.
W swoim wykładzie Wojciech Woźniak pokaże empiryczne konsekwencje, jakie dla publicznego i potocznego języka ma dominacja prorynkowej, liberalnej i neoliberalnej wizji rzeczywistości.
Na podstawie przykładów z mediów, tekstów socjologicznych, a także debat politycznych przyjrzymy się zmianom w dyskursie zachodzącym zarówno na zachodzie, jak i w Polsce. Odczarujemy najczęściej używane pojęcia: homo sovieticus, underclass, klasa średnia, merytokracja, redystrybucja, sprawiedliwość społeczna, roszczeniowość, wyuczona bezradność i zmierzch państwa opiekuńczego.

O cyklu:
Pracownia sprawiedliwości społecznej prezentuje i popularyzuje prace socjologów badających strukturę społeczną ostatniego dwudziestolecia i dyskurs wokół niej. Ma za zadanie uzupełnienie ogólnodostępnej wiedzy o kondycji określonych grup społecznych (np. bezrobotnych, emerytów, uczniów, lokatorów), której brak pogłębia wszechobecne stereotypy.

Wkrótce:
13 marca: Joanna Erbel o prawie lokatorskim w kontekście prawa do miasta
20 marca: Rafał Bakalarczyk o programach wsparcia materialnego uczniów
27 marca: Magdalena Rek-Woźniak o nierównościach w zwierciadle popkultury

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij