Zapraszamy na wykład Edwina Bendyka Bunt w szkole, szkoła w sieci o mechanizmach komunikacyjnych, samoorganizacji i hierarchiach wartości pokolenia ACTA, który rozpoczyna nowy cykl Uniwersytetu Krytycznego: Pracownię Nowej Edukacji.
5 czerwca, wtorek, g. 18:00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.
Jak uczyć dzieci sieci? Czy wiedza jest ciągle ważna? Po co nam edukacja? Co łączy nauczycieli i uczniów?
5 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy do Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi na wykład Edwina Bendyka Bunt w szkole, szkoła w sieci o mechanizmach komunikacyjnych, samoorganizacji i hierarchiach wartości pokolenia ACTA, który rozpoczyna cykl Uniwersytetu Krytycznego: Pracownię Nowej Edukacji.
Protesty w sprawie ACTA pokazały, że istnieją wartości definiujące pokolenie dzisiejszych licealistów i studentów. Wolność korzystania z informacji, swoboda ekspresji, umiejętności komunikacyjne – te wszystkie cechy stanowią aktualne wyznaczniki tożsamości nowego pokolenia. Jednocześnie te same elementy są deficytowe w obecnym systemie szkolnictwa.
Pogodzenie racji różnych pokoleń jest jednym z najciekawszych wyzwań rozwojowych stojących obecnie przed polskim szkolnictwem. Pedagogika musi wypracować nowe narzędzia komunikacji i dydaktyki, włączające pokolenie cyfrowe w fizyczną rzeczywistość.
Edwin Bendyk – dziennikarz (m.in. redaktor „Polityki”), publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Autor książek Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu, Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności czy Antymatrix – człowiek w labiryncie sieci. Kieruje Ośrodkiem Badań Nad Przyszłością w Collegium Civitas. Gospodarz bloga Antymatrix.
O cyklu
Edukacja jest jednym z
tematów, w których splatają się przestrzeń publiczna i prywatna. Tu
również przebiega granica między modernizacją a tradycjami. Tutaj też
pojawiają się podziały na wykluczonych i uprzywilejowanych. Edukacja
jest zbyt ważną rzeczą, aby o niej milczeć.
W Pracowni Nowej Edukacji pokazujemy nowe horyzonty pedagogiki, skupiając się na tym, co
możliwe w łódzkich realiach. Zapraszamy nauczycieli, rodziców i
wszystkie osoby zainteresowane problematyką edukacyjną.
Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.