Miasto

Łódź, 28 maja: Grecja, Polska, dług publiczny

dlugokracjaCzy polskie miasta po Euro 2012 znajdą się w kryzysie długu podobnym do tego trwającego w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii? Projekcja filmu Długokracja oraz dyskusja z udziałem Przemysława Wielgosza (LMD) i prof. Janiny Godłów-Legiędź (UŁ).
28 maja, poniedziałek, g. 18:00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101

Wybory w Grecji i Francji zadały cios neoliberalnej polityce zarządzania kryzysem. Ludzie nie mogą już dłużej znosić cięć wydatków publicznych, obniżek płac, zaciskania pasa i jednoczesnych przywilejów finansowych dla banków oraz najbogatszych. Strefa Euro, a wraz z nią cała Unia Europejska, stanęły w obliczu konieczności zasadniczych zmian.

Czy Grecja porzuci wspólną walutę? Czy euro przetrwa? Czy za kryzys zapłacą ci, którzy go wywołali? Czy długi publiczne można anulować? Czy polskie miasta po Euro 2012 znajdą się w kryzysie długu podobnym do tego trwającego w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii?

O filmie:
Debtocracy / Długokracja
reż. Katerina Kitidi, Aris Chatzistefanou
Grecja 2011
język – polskie napisy

Pierwszy w Grecji dokument wyprodukowany przez widzów. Długokracja jest próbą znalezienia źródeł kryzysu zadłużenia oraz propozycją rozwiązań, których rząd i media głównego nurty nie biorą pod uwagę. Dokument dystrybuowany jest od kwietnia 2011 roku na licencji Creative Commons.
Aris Chatzistefanou oraz Katerina Kitidi rozmawiają z ekonomistami, dziennikarzami i intelektualistami z całego świata, którzy opowiadają, w jaki sposób Grecja wpadła w pułapkę zadłużenia, a demokracja zmieniła się w długokrację. Dokument przedstawia też sytuację państw takich jak Ekwador, który stworzył komisję audytu długu, oraz pokazuje podobne trendy w Grecji.

W Długokracji pojawiają się naukowcy, tacy jak David Harvey, Samir Amin, Costas Lapavitsas i Gerard Dumenil, filozof Alain Badiou, prezes ekwadorskiej Komisji Audytu Hugo Arias, prezydent Komitetu na rzecz Anulowania Długów Trzeciego Świata Eric Toussaint, dziennikarze, tacy jak Avi Levis czy Jean Quatremer, oraz politycy: Manolis Glezos i Sahra Wagenknecht z niemieckiej partii Die Linke.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij