Klub Krytyki Politycznej w Łodzi wraz z Fundacją Sendzimira zapraszają na trzeci wykład w ramach Pracowni Zrównoważonego Rozwoju Miasta o roli przyrody w mieście pt. Usługi ekosystemów - niewykorzystany potencjał miast, który poprowadzi dr Jakub Kronenberg (Fundacja Sendzimira, UŁ).
24 kwietnia, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.
Klub Krytyki Politycznej w Łodzi wraz z Fundacją Sendzimira zapraszają na trzeci wykład w ramach Pracowni Zrównoważonego Rozwoju Miasta o roli przyrody w mieście pt. Usługi ekosystemów – niewykorzystany potencjał miast, który poprowadzi dr Jakub Kronenberg (Fundacja Sendzimira, UŁ).
24 kwietnia, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.
Jeśli zapytamy mieszkańców miasta, gdzie chcieliby mieszkać — większość wskaże okolice w pobliżu terenów zieleni. Dlatego nie dziwią protesty przeciwko usuwaniu drzew z przestrzeni publicznych. Procesy podejmowania decyzji dotyczących rozwoju miast często wymagają dokonywania wyborów pomiędzy ochroną przyrody a rozbudową infrastruktury lub zabudowy. Przyroda w tych decyzjach jest często lekceważona i bagatelizowana poprzez sprowadzanie jej do „kwiatków i motylków”, na których uroki tylko nieliczni są wrażliwi. Tymczasem system przyrodniczy w mieście pełni bardzo ważne funkcje, a korzyści, które z tego dla nas wynikają, określane są mianem usług ekosystemów. Nie przypadkiem środowisko bywa nazywane „wielką pracującą fabryką”. Rozumiejąc zakres i zróżnicowanie korzyści, jakich dostarcza nam przyroda, jesteśmy w stanie bardziej racjonalnie zarządzać zasobami przyrodniczymi. Efektywne gospodarowanie tym, co posiadamy, jest podstawową zasadą zrównoważonego rozwoju.
Dr Jakub Kronenberg – adiunkt w Katedrze Wymiany Międzynarodowej Uniwersytetu Łódzkiego, członek zarządu Fundacji Sendzimira. Naukowo zajmuje się związkami gospodarki i środowiska. Jego książkę Ecological economics and industrial ecology wydało prestiżowe wydawnictwo Routledge. Współredaktor pierwszego polskiego podręcznika zrównoważonego rozwoju Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce. Współredaktor polskiego poradnika nt. ekonomii ekosystemów i bioróżnorodności (TEEB) dla miast oraz konsultant polskiego wydania międzynarodowego poradnika TEEB dla miast. Przebywał na stażach naukowych we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Kirgistanie.
O cyklu:
W Pracowni Zrównoważonego Rozwoju Miasta będziemy starali się
obalić dość powszechny stereotyp, że pojęcie to oznacza wyłącznie dbanie
o miejskie parki i trawniki. Aspekt środowiskowy pozostający w
równowadze z potrzebami gospodarki i społeczeństwa to przede wszystkim
kierunek, który nie tylko tworzy nowe miejsca pracy czy wpływa na jakość
życia mieszkańców, ale ma ścisły związek z takimi dziedzinami, jak
lepsze planowanie przestrzenne, przyjazny transport, nowe miejsca pracy
czy efektywność energetyczna i budżetowa. Zrównoważony rozwój leży u
podstaw nowej "Strategii zintegrowanego rozwoju Łodzi 2020". Jego
wdrażanie jest jednym z warunków uzyskania funduszy na przyszły rozwój
miasta. Dlatego do udziału w Pracowni szczególnie zapraszamy radnych,
decydentów, urzędników, planistów, architektów, urbanistów oraz
wszystkich, którym nie jest obojętny przyszły rozwój Łodzi.
Następne spotkanie Pracowni Zrównoważonego Rozwoju Miasta:
8.05 Odzyskać miasto – o transporcie zrównoważonym
Tomasz Bużałek (Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu) o nowoczesnych rozwiązaniach i dobrych praktykach transportowych.
—
Partnerem Pracowni Zrównoważonego Rozwoju Miasta jest Fundacja Sendzimira
—
W łódzkiej Świetlicy KP planujemy w 2012 roku następujące cykle Uniwersytetu Krytycznego:
maj – Pracownia Głównych Nurtów Feminizmu
czerwiec – Pracownia Nowej Edukacji
–
Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi