Dyskusja wokół książek Wieczna radość. Ekonomia polityczna społecznej
kreatywności oraz Robotnicy opuszczają miejsca pracy.
Goście: Janek Sowa, Kuba Szreder,
Joanna Sokołowska, Mikołaj Ratajczak. Prowadzenie: Wiktor Marzec.
22 lutego, środa, g. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro). Wstęp wolny.
Wieczna radość to obietnica powszechnego szczęścia, które zapewnić ma szeroko aplikowana, także w życiu gospodarczym, kreatywność. Czy stanowi ona narzędzie ludzkiej emancypacji, czy raczej instrument kontroli oraz przestrzeń dla inwestycji i spekulacji?
Czas zaproponować krytyczne spojrzenie na ideologię, która kreatywne sektory produkcji uznaje za centralne segmenty gospodarki, a klasę kreatywną za wiodącą siłę społeczną. Zagadnienia te nie dotyczą tylko wąsko rozumianego świata sztuki. Sztuka musi być analizowana jako społeczny poligon doświadczalny, na którym testowane są nowatorskie sposoby organizowania pracy i jej zawłaszczania, produkcji i spekulacji, generowania wartości i jej akumulacji.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka pod tym samym tytułem wydana przez Fundację Bęc Zmiana i Wolny Uniwersytet Warszawy. Publikacja zawiera pierwsze w Polsce przekłady tekstów znanych myślicieli takich jak Luc Boltanski, Issabelle Graw czy Martha Rosler. Publikacja nie zatrzymuje się tylko na krytycznej diagnozie, prezentuje także możliwe alternatywy dla obecnego status quo. Kontekst do dyskusji stanowić będzie także książka wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi Robotnicy opuszczają miejsca pracy, która zawiera teksty znanych badaczy podejmujących krytyczną refleksję nad związkiem ekonomii, kultury i sztuki, takich jak Maurizio Lazzarato czy Diedrich Diederichsen.
Fragmenty książki Wieczna radość. Ekonomia polityczna społecznej
kreatywności dostępne są tutaj.