Czy ważniejsza jest walka o równe płace, czy raczej przepracowanie tego, co dzieje się w domu i w łóżku? Jak odczytywać hasło radykalnych feministek „prywatne jest polityczne” w neoliberalnej rzeczywistości?
Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Ewa Kamińska (KP Łódź) podczas drugiego spotkania w ramach Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu - cyklu łódzkiego Uniwersytetu Krytycznego
16 października, wtorek, g. 18.00
Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Klub KP Łódź zaprasza na drugi w tym semestrze – Uniwersytetu Krytycznego, wykład Ewy Kamińskiej Twoje ciało jest polem walki – o feminizmie radykalnym, w ramach Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu.
16 października, wtorek, g. 18.00,
Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Feminizm radykalny jest bogatym źródłem nośnych stereotypów o całym ruchu kobiecym. Wizja kobiet, które nie znoszą mężczyzn, nie chcą mieć dzieci i, o zgrozo, nie golą nóg, wciąż rozpala wyobraźnię tłumów.
Tymczasem miejsce wielu postulatów feminizmu radykalnego jest już raczej w podręcznikach historii niż wśród rozwiązań proponowanych przez współczesne feministki. Z drugiej strony, feminizm radykalny nie zniknął też bez śladu – można mu przypisać niewątpliwe zasługi, jak choćby poruszenie stabuizowanych tematów: przemocy wobec kobiet, seksualności, cielesności.
Jest też inspiracją dla aktywistek, które mają dość podporządkowywania się politycznemu pragmatyzmowi i marzą o oddolnej rewolucji, a nie o powolnych reformach wypracowywanych grzecznie w rządowych gabinetach.Które z feministycznych koncepcji można zaklasyfikować jako radykalne?
Czy feminizm radykalny jest nurtem, do którego warto się odwoływać, czy strategicznie lepiej byłoby się do niego odciąć? Jak odczytywać hasło radykalnych feministek „prywatne jest polityczne” w neoliberalnej rzeczywistości?Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spotkania poświęconego feminizmowi radykalnemu.
Ewa Kamińska – studiowała gender studies na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie w Granadzie, absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming PAN. Kwestiami kobiecymi i genderowymi zajmuje się od 10 lat, początkowo jako wolontariuszka i członkini zarządu Amnesty International, później m.in. jako pracownica Koalicji Karat – zrzeszenia organizacji kobiecych z terenów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Organizatorka spotkań poświęconych tematyce genderowej w Świetlicy KP w Łodzi, zaangażowana w lokalne inicjatywy środowiska kobiecego.
O cyklu:
Feminizmu nie ma. Są za to feminizmy: liberalny, radykalny, marksistowski, islamski, chrześcijański, ekofeminizm… W ruchu kobiecym od lat toczą się spory dotyczące nawet podstawowych kwestii. Na poziomie najbardziej ogólnym pojawia się pytanie o źródło opresji kobiet i strategię zwalczania istniejących nierówności. Każdy nurt feminizmu odpowiada na nie inaczej, dlatego proponowane rozwiązania w sprawach bardziej szczegółowych – takich jak zapisy kodeksu pracy, postawa wobec pornografii czy „terroru piękności” – mogą znacznie się różnić.
Aby sprawnie poruszać się w gąszczu tych sporów, warto sięgnąć do historii myśli feministycznej. W październiku 2012 zapraszamy na kolejne już spotkania poświęcone teorii feminizmu.
Mile widziane także osoby nieidentyfikujące się z feminizmem, ale zainteresowane poszerzeniem wiedzy i/lub weryfikacją mitów dotyczących tego ruchu społecznego.
Następne spotkanie Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu:
15 listopada, czwartek: prof. Stanisław Obirek o teologii feministycznej i kobietach w Kościele Katolickim