Fabryka Równości i Kampania Przeciw Homofobii zapraszają na Drugi Maraton Równości – Łódź równa się! Marsz równości, przegląd filmów LGBT, debaty, warsztaty, imprezy od 13 do 20 kwietnia. Partnerem Maratonu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi.
Szczegółowy program:
13 kwietnia, piątek
Debata: Marsze i parady równości – czy i do czego służą środowisku LGBT?
g. 16.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Dyskusja to nie tylko oficjalne otwarcie maratonu, to równocześnie oficjalna inauguracja działalności grupy Fabryka Równości. Fabryka Równości od kilku miesięcy działała nieformalnie, jest nową propozycją dla łodzian i łodzianek zaineresowanych walką z dyskryminacją osób LGBT. Podczas yskusji wspólnie postaramy się znaleźć plusy i minusy parad i marszy. Każdy będzie mógł zabrać głos, wyrazić swoje wątpliwości, zaproponować rozwiązania. Wśród panelistek pojawią się organizatorki marszów równości w Polsce – Wrocławska aktywistka LGBT – Elżbieta Lary, koordynatorka grupy KPH Zielona Góra – Katarzyna Bienias, oraz poznańska aktywistka – Sandra Wiktorko. Debatę poprowadzi Hanna Gill-Piątek, koordynatorka Świetlicy Krytyki Politycznej.
Warsztaty malowania transparentów
g. 18.30, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Wspólne malowanie transparentów, które będą niezbędne w czasie marszu. W czasie warsztatów możesz nauczyć się korzystania z szablonu, zabłysnąć talentem do tworzenia sloganów i zrobić własną koszulkę
z logo KPH lub Marszu Równości.
14 kwietnia, sobota
Marsz równości godz. 14.00 – 16.30
Najważniejszy dzień festiwalu – dziś pomaszerujemy! Marsz Równości to pokojowa, barwna demonstracja. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest idea równości. Maszerować będziemy w rytmie samby – będzie kolorowo i równościowo!
Marsz rozpoczynamy na Rynku Staromiejskim, obok Parku Śledzia (Zgierska/Nowomiejska)
Debata dotycząca projektów ustaw o rejestrowanych związkach partnerskich
g. 18.30, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Paneliści: poseł Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej, zaangażowany w pracę nad ustawą o rejestrowanych związkach partnerskich; poseł Robert Biedroń, koordynujący prace nad projektami ustaw z ramienia Ruchu Palikota; Tomasz Szypuła – były prezes Kampanii Przeciw Homofobii, członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich; Wojciech Szot – pomysłodawca kampanii społecznej „Miłość nie wyklucza”. Debatę poprowadzi Zofia Jabłońska – członkini zarządu KPH, prawniczka.
Zapraszamy na arcyciekawą dyskusję o jednej z najważniejszych ustaw dla środowiska LGBT – projektów ustawy o związkach partnerskich. Planujemy przyjrzeć się pracom nad projektami. Podyskutujemy o korzyściach z wprowadzenia ustawy. Zastanowimy dlaczego przygotowywane są trzy projekty i na czym polega ich kompromisowość.
Afterparty po Marszu Równości
g. 21.00, klub Narraganset, ul. Gdańska 129 – wstęp – 10 PLN
Zabawę urozmaicą występy Szczecińskich Drag Queen – Selliny DeMellon i Charlotte.
15 kwietnia, niedziela, g. 15.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Debata: Przemoc motywowana homofobią. Do czego prowadzi mowa nienawiści?
W dyskusji wezmą udział: koordynatorka projektu Razem Bezpieczniej – Mirosława Makuchowska, wiceprezeska KPH i redaktorka raportu „Przemoc Motywowana Homofobią”; Wojciech Makowski – łódzki aktywista i działacz równościowy, członek Amnesty International; oraz Wiktor Marszałek – członek stowarzyszenia ‘Nigdy Więcej’.
Dyskusję moderować będzie Jan Świerszcz – członek zarządu KPH, trener antydyskryminacyjny.
16 kwietnia, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Wernisaż wystawy Po Prostu Miłość, współorganizowany przez Stowarzyszenie Bez!Miar.
Wystawa prezentowana przy okazji festiwalu „Równe Prawa do Miłości”, pojawi się tez w Łodzi. Do zdjęć pozowali między innymi Maria Seweryn, Janusz Palikot, Robert Biedroń, Michał Piróg. Spotkanie uatrakcyjnią pokazy spotów filmowych, dobra muzyka i trunki fundowane przez naszych sponsorów.Informacje o kampanii na : poprostumilosc.pl
19 kwietnia, czwartek
Wspólne Afterparty LGBT Film Festival i Drugiego Maratonu Równości
start 21:00, klub Jazzga, ul. Piotrkowska 17, wstęp – 10 PLN
Na zakończenie (prawie) wszystkich wydarzeń proponujemy imprezę o bardziej klubowym charakterze – pojawi się znana łódzka DJ’ka – Kate Sun, która miksować będzie największe hity królujące na dyskotekach spod znaku tęczowej flagi. Każdy gość ma możliwość wzięcia udziału w loterii z nagrodami ufundowanymi przez naszych sponsorów (m.in. Tongariro Releasing, OutFilm.pl, KinkyWinky.pl)
20 kwietnia, piątek
Happening: Dzień Milczenia 2012 start 18:00 – pasaż Schillera
Wydarzenie symbolicznie kończące Drugi Maraton Równości. Organizowany wspólnie z organizatorami wcześniejszych Dni Milczenia w Łodzi. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy nie potrafią przejść obojętnie wobec Homofobii. (informacje o wcześniejszych edycjach wydarzenia na dzienmilczenia.blox.pl
13-19 kwietnia, Kino Cytryna
Jednocześnie z naszym festiwalem odbędzie się trzecia edycja święta kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender).
3. LGBT Film Festival to nie tylko filmy, ale również liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy, debaty, koncerty, spotkania z twórcami filmowymi, happeningi. W trakcie trwania festiwalu odbędzie się plebiscyt na „Najlepszy Film”. Tytuł wyłoniony zostanie przez głosowanie publiczności.
Szczegóły wkrótce na www.lgbtfestival.pl