Miasto

Łódź, 13-20 kwietnia: Drugi Maraton Równości

maratonFabryka Równości i Kampania Przeciw Homofobii zapraszają na Drugi Maraton Równości – Łódź równa się! Marsz równości, przegląd filmów LGBT, debaty, warsztaty, imprezy od 13 do 20 kwietnia. Partnerem Maratonu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi.

 

Szczegółowy program:

13 kwietnia, piątek

Debata: Marsze i parady równości – czy i do czego służą środowisku LGBT?
g. 16.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Dyskusja to nie tylko oficjalne otwarcie maratonu, to równocześnie oficjalna inauguracja działalności grupy Fabryka Równości. Fabryka Równości od kilku miesięcy działała nieformalnie, jest nową propozycją dla łodzian i łodzianek zaineresowanych walką z dyskryminacją osób LGBT. Podczas  yskusji wspólnie postaramy się znaleźć plusy i minusy parad i marszy. Każdy będzie mógł zabrać głos, wyrazić swoje wątpliwości, zaproponować rozwiązania. Wśród panelistek pojawią się organizatorki marszów równości w Polsce – Wrocławska aktywistka LGBT – Elżbieta Lary, koordynatorka grupy KPH Zielona Góra – Katarzyna Bienias, oraz poznańska aktywistka – Sandra Wiktorko. Debatę poprowadzi Hanna Gill-Piątek, koordynatorka Świetlicy Krytyki Politycznej.

Warsztaty malowania transparentów

g. 18.30, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Wspólne malowanie transparentów, które będą niezbędne w czasie marszu. W czasie warsztatów możesz nauczyć się korzystania z szablonu, zabłysnąć talentem do tworzenia sloganów i zrobić własną koszulkę
z logo KPH lub Marszu Równości.

14 kwietnia, sobota

Marsz równości  godz. 14.00 – 16.30

Najważniejszy dzień festiwalu – dziś pomaszerujemy! Marsz Równości to pokojowa, barwna demonstracja. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest idea równości. Maszerować będziemy w rytmie samby – będzie kolorowo i równościowo!
Marsz rozpoczynamy na Rynku Staromiejskim, obok Parku Śledzia (Zgierska/Nowomiejska)

Debata dotycząca projektów ustaw o rejestrowanych związkach partnerskich
g. 18.30, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Paneliści: poseł Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej, zaangażowany w pracę nad ustawą o rejestrowanych związkach partnerskich; poseł Robert Biedroń, koordynujący prace nad projektami ustaw z ramienia Ruchu Palikota;  Tomasz Szypuła – były prezes Kampanii Przeciw Homofobii, członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich; Wojciech Szot – pomysłodawca kampanii społecznej „Miłość nie wyklucza”. Debatę poprowadzi Zofia Jabłońska – członkini zarządu KPH, prawniczka.
Zapraszamy na arcyciekawą dyskusję o jednej z najważniejszych ustaw dla środowiska LGBT – projektów ustawy o związkach partnerskich. Planujemy przyjrzeć się pracom nad projektami. Podyskutujemy o korzyściach z wprowadzenia ustawy. Zastanowimy dlaczego przygotowywane są trzy projekty i na czym polega ich kompromisowość.

Afterparty po Marszu Równości
g. 21.00,  klub Narraganset, ul. Gdańska 129 – wstęp – 10 PLN
Zabawę urozmaicą występy Szczecińskich Drag Queen – Selliny DeMellon i Charlotte.

15 kwietnia, niedziela, g. 15.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Debata: Przemoc motywowana homofobią. Do czego prowadzi mowa nienawiści?

W dyskusji wezmą udział: koordynatorka projektu Razem Bezpieczniej – Mirosława Makuchowska, wiceprezeska KPH i redaktorka raportu „Przemoc Motywowana Homofobią”; Wojciech Makowski – łódzki aktywista i działacz równościowy, członek Amnesty International; oraz Wiktor Marszałek – członek stowarzyszenia ‘Nigdy Więcej’.
Dyskusję moderować będzie Jan Świerszcz – członek zarządu KPH, trener antydyskryminacyjny.

16 kwietnia, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Wernisaż wystawy Po Prostu Miłość, współorganizowany przez Stowarzyszenie Bez!Miar.

Wystawa prezentowana przy okazji festiwalu „Równe Prawa do Miłości”, pojawi się tez w Łodzi. Do zdjęć pozowali między innymi Maria Seweryn, Janusz Palikot, Robert Biedroń, Michał Piróg. Spotkanie uatrakcyjnią pokazy spotów filmowych, dobra muzyka i trunki fundowane przez naszych sponsorów.Informacje o kampanii na : poprostumilosc.pl

19 kwietnia, czwartek
Wspólne Afterparty LGBT Film Festival i Drugiego Maratonu Równości
start 21:00, klub Jazzga, ul. Piotrkowska 17, wstęp – 10 PLN

Na zakończenie (prawie) wszystkich wydarzeń proponujemy imprezę o bardziej klubowym charakterze – pojawi się znana łódzka DJ’ka – Kate Sun, która miksować będzie największe hity królujące na dyskotekach spod znaku tęczowej flagi. Każdy gość ma możliwość wzięcia udziału w loterii z nagrodami ufundowanymi przez naszych sponsorów (m.in. Tongariro Releasing, OutFilm.pl, KinkyWinky.pl)

20 kwietnia, piątek
Happening: Dzień Milczenia 2012 start 18:00 – pasaż Schillera

Wydarzenie symbolicznie kończące Drugi Maraton Równości. Organizowany wspólnie z organizatorami wcześniejszych Dni Milczenia w Łodzi. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy nie potrafią przejść obojętnie wobec Homofobii. (informacje o wcześniejszych edycjach wydarzenia na dzienmilczenia.blox.pl

13-19 kwietnia, Kino Cytryna
Jednocześnie z naszym festiwalem odbędzie się trzecia edycja święta kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender).

3. LGBT Film Festival to nie tylko filmy, ale również liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy, debaty, koncerty, spotkania z twórcami filmowymi, happeningi. W trakcie trwania festiwalu odbędzie się plebiscyt na „Najlepszy Film”. Tytuł wyłoniony zostanie przez głosowanie publiczności.
Szczegóły wkrótce na www.lgbtfestival.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij