Zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki prof. Przemysława Czaplińskiego Resztki nowoczesności. Dwa studia o literaturze i życiu z udziałem autora oraz prof. Krystyny Pietrych (Katedra Literatury Polskiej XX i XXI
wieku, UŁ). Prowadzenie: Marta Zdanowska (Krytyka Polityczna)
11 stycznia, środa, godz. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101
„Zazwyczaj sądzimy, że przeszłość jest dana, a przyszłość – zadana. Przeszłość dziedziczymy, a przyszłość wytwarzamy. Jednakże po roku 1989 relacja ta uległa odwróceniu: przeszłość okazała się lądem do odkrycia, a przyszłość – czasem, w którym nic już się nie wydarzy. Literatura w tym kontekście dokonała radykalnej zmiany: zaczęła wytwarzać tradycję, a więc wymyślać do tej pory niemożliwe jej konfiguracje. Z czego jednak pisarze zaczerpnęli swoje pomysły, skoro od lat słyszymy, że integralne dyskursy i całościowe idee odeszły razem z nowoczesnością? Z resztek – z odpadów nowoczesnych idei, ze skrawków modernistycznych dyskursów.”
O różnorodnych konfiguracjach sarmatyzmu i jego recyklingu ideowym od „Frondy” po campowe ujęcia Michała Witkowskiego oraz o wielkim powrocie utopii czyli o „kulturowej grze resztkami” rozmawiać będziemy z Przemysławem Czaplińskim.
prof. Przemysław Czapliński (Zakład Antropologii Literatury, UAM) – krytyk literacki, historyk literatury, eseista, tłumacz, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki. Autor kilkunastu książek literaturoznawczych, m.in.: „Śladów przełomu”, „Powrotu centrali”, „Świata podrobionego. Krytyki i literatury wobec nowej rzeczywistości”, „Polski do wymiany”.
prof. Krystyna Pietrych (Katedra Literatury Polskiej XX i XXI wieku, UŁ) – literaturoznawczyni, autorka edycji krytycznej „Dziennika bez samogłosek” Aleksandra Wata, redaktorka tomów pokonferencyjnych „Literatura polska 1990-2000” oraz „Cielesność w polskiej poezji najnowszej. Autorka książek: „O «Wierszach śródziemnomorskich» Aleksandra Wata”, „«Co poezji po bólu?» Empatyczne przestrzenie lektury”.