Miasto

Letnia czytelnia na Wyspie Słodowej – weekend drugi

Projekcja filmu „Jesteś Bogiem”, krytyczne przeglądy prasy, warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego, slam poetycki.

20-22 września, piątek-niedziela, od godz. 13.00-20.00, Wyspa Słodowa we Wrocławiu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Letnia czytelnia jest częścią programu społecznego „Park książki 2013” promującego czytelnictwo. Czytelnie są tymczasowo zaaranżowanymi miejscami w przestrzeni miasta, w których można nieodpłatnie wypożyczyć i przeczytać książkę oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach. W ramach programu czytelni przewidziane są różne atrakcje skierowane do dzieci m.in. zajęcia plastyczne „Fabryka książek”. Mieszkańcy oraz mieszkanki będą mogli także wspólnie stworzyć własny „Wrocławski Kanon Książki” – spis lektur wartych przeczytania.

Program:

Piątek, 20.09

16:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

20:00 – Projekcja filmu “Jesteś Bogiem”

Sobota, 21.09

13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

14:00 – Gra plenerowa „Zagraj w miasto”

15:00 – Slam poetycki – czytanie poezji

Zasady są proste: w ciągu 20 minut musicie napisać wiersz na
wylosowany temat, który będzie lepszy od waszego przeciwnika. Wtedy
możecie przejść do finału, w którym zmierzycie się z resztą wybranych
autorów i autorek. Kto o tym decyduje? Oczywiście publiczność, za
pomocą czerwonych i zielonych kartek. Musicie przekonać ich, że niczym
nie ustępujecie demiurgom słowa, wieszczom i nadwornym pisarzom. Dla
zwycięzcy/zwyciężczyni nagrody rzeczowe.

20:00 – Wieczór poetycki

Prezentujemy najlepsze zjawiska poetyckie z Wrocławia przed i po
debiucie. Zamieniamy duszną od dymu papierosowego literacką knajpę na
otwartą przestrzeń tuż przy rzece. Zaproszeni autorzy i autorki
zaprezentują swoje nowe teksty, będzie również okazja zadać im
krępujące pytanie.

Niedziela, 22.09

13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

15:00 – Spotkanie o sztuce w przestrzeni miejskiej: „Sztuka publiczna, czyli jaka?”

Prowadzenie: Jakub Dymek

Spotkanie „Sztuka publiczna, czyli jaka?” ma charakter prezentacji i dyskusji, która ma zająć się tytułowym pytaniem – „jaka sztuka jest publiczna? czy sztuka
w przestrzeni publicznej to sztuka dla wszystkich? do kogo ona należy?”.

Celem spotkania jest edukowanie i angażowanie w demokratyczną debatę mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, którzy co do zasady byli do tej pory nieobecni na eksperckich i akademickich dyskusjach na temat sztuki. Stąd zaproszenie do rozmowy jest kierowane nie tylko do wąskiego grona studentów historii sztuki, kuratorów, artystów i muzealników, ale do licealistów, studentek kierunków innych niż artystyczne, emerytów, mieszkanek Nadodrza, nauczycieli.

W trakcie dyskusji chcemy nie tylko wprowadzić zagadnienia „przestrzeni publicznej” i „sztuki politycznej/społecznej” – które mogą rzucić nowe światło na problem sztuki we Wrocławiu – ale przede wszystkim: zebrać nowe, niesłyszane dotychczas głosy na temat roli sztuki poza galeriami i muzeami.

Efektem spotkania i burzy mózgów dotyczącej projektów będzie dokumentacja wideo podsumowująca zebrane pomysły – każda uczestniczka lub uczestnik będzie mógł udzielić krótkiej wypowiedzi na temat swojego pomysłu lub postulatu, a zebranymi głosami podzielimy się w sieci. I zadbamy, aby zostały wysłuchane.

15:00 – Warsztaty dla dzieci „Fabryka Książki” – czytanie i słuchowisko

17:00 – Warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego

O projekcie:

„Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej” to nie tylko książki. W ciągu sześciu dni trwania akcji odbędą się trzy warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego. Poprowadzą je autorzy i autorki „Dziennika Opinii” w ramach projektu „Demokracja 4.0”. Uczestnicy i uczestniczki nauczą się podstawowych technik fotografii reporterskiej, zaawansowanej obsługi mediów społecznościowych oraz poznają szczegóły prawa autorskiego. Każdy dzień rozpocznie się od „Krytycznych Przeglądów Prasy” – wrocławski zespół Krytyki Politycznej, wspólnie z gośćmi czytelni przejrzy i skomentuje artykuły z prasy lokalnej, krajowej oraz zagranicznych dzienników.

Projekt „Park książki 2013” realizowany jest przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Wrocławska Letnia Czytelnia organizowana jest również we współpracy z Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij