W programie: krytyczne przeglądy prasy, warsztaty dla dzieci i starszych z dziennikarstwa obywatelskiego, dyskusje o przestrzeni miejskiej.
13-15 września, piątek-niedziela, godz. 13.00-20.00, Wyspa Słodowa we Wrocławiu
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Kolejny weekend z letnią czytelnią na Wyspie Słodowej już 20-22 września!
Letnia czytelnia jest częścią programu społecznego „Park książki 2013” promującego czytelnictwo. Czytelnie są tymczasowo zaaranżowanymi miejscami w przestrzeni miasta, w których można nieodpłatnie wypożyczyć i przeczytać książkę oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach. W ramach programu czytelni przewidziane są różne atrakcje skierowane do dzieci m.in. zajęcia plastyczne „Fabryka książek”. Mieszkańcy oraz mieszkanki będą mogli także wspólnie stworzyć własny „Wrocławski Kanon Książki” – spis lektur wartych przeczytania.
Program:
Piątek, 13.09
16:00 – Krytyczne Czytanie Prasy
– próba spojrzenia na artykuły z gazet codziennych oraz tygodników opinii z różnych punktów widzenia
17:30 – Warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego
Sobota, 14.09
13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy
15:00 – Plenerowa gra Zagraj w miasto
15:00 – Warsztaty dla dzieci “Fabryka Książki”
17:00 – Plenerowe szycie z Różą Matyją
Niedziela, 15.09
13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy
14:30 – Warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego
18:00 – Debata “Frontem do wyspy”
Z udziałem: Aleksandry Zienkiewicz (Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia), Karoliny Mróz (Infopunkt Nadodrze), Marii Klaman (Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście). Prowadzenie: Aneta Ilnicka i Natalia Sawka.
Czy potrzeba estetyzacji i utrzymania porządku może być społecznie niebezpieczna?
W ocenie miejsca ważna jest nie tylko wizualność, ale i jego społeczny, humanistyczny
i antropologiczny kontekst. W tym sensie planowanie przestrzeni może służyć jako narzędzie zmiany świadomości społecznej.
Spotkanie zostanie poświęcone refleksji nad wrocławskimi parkami, skwerami, placami. Wspólnie rozliczymy je z funkcji, jakie mają spełniać. Zastanowimy się nad użytecznością mebli miejskich, potencjałem wody w środowisku mieszkaniowym, potrzebą tworzenia ścieżek rowerowych, ideą dostosowania przestrzeni publicznej tak, by nie stanowiła barier komunikacyjnych. Odpowiemy na pytanie, dlaczego rozróżnienie między projektowaniem uniwersalnym, a typowym jest kluczowe w tworzeniu miejsc „dla wszystkich”. Ważnym punktem w dyskusji będzie również omówienie różnych wizji zagospodarowania Wyspy Słodowej oraz edukacji i uwrażliwienia mieszkańców miast na to, co wspólne.
Nazwiska zaproszonych gości podamy wkrótce.
O projekcie:
„Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej” to nie tylko książki. W ciągu sześciu dni trwania akcji odbędą się trzy warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego. Poprowadzą je autorzy i autorki „Dziennika Opinii” w ramach projektu „Demokracja 4.0”. Uczestnicy i uczestniczki nauczą się podstawowych technik fotografii reporterskiej, zaawansowanej obsługi mediów społecznościowych oraz poznają szczegóły prawa autorskiego. Każdy dzień rozpocznie się od „Krytycznych Przeglądów Prasy” – wrocławski zespół Krytyki Politycznej, wspólnie z gośćmi czytelni przejrzy i skomentuje artykuły z prasy lokalnej, krajowej oraz zagranicznych dzienników.
Projekt „Park książki 2013” realizowany jest przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Wrocławska Letnia Czytelnia organizowana jest również we współpracy z Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.