Miasto

Letnia czytelnia na Wyspie Słodowej

W programie: krytyczne przeglądy prasy, warsztaty dla dzieci i starszych z dziennikarstwa obywatelskiego, dyskusje o przestrzeni miejskiej.

13-15 września, piątek-niedziela, godz. 13.00-20.00, Wyspa Słodowa we Wrocławiu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Kolejny weekend z letnią czytelnią na Wyspie Słodowej już 20-22 września!

Letnia czytelnia jest częścią programu społecznego „Park książki 2013” promującego czytelnictwo. Czytelnie są tymczasowo zaaranżowanymi miejscami w przestrzeni miasta, w których można nieodpłatnie wypożyczyć i przeczytać książkę oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach. W ramach programu czytelni przewidziane są różne atrakcje skierowane do dzieci m.in. zajęcia plastyczne „Fabryka książek”. Mieszkańcy oraz mieszkanki będą mogli także wspólnie stworzyć własny „Wrocławski Kanon Książki” – spis lektur wartych przeczytania.

Program:

Piątek, 13.09

16:00 – Krytyczne Czytanie Prasy
– próba spojrzenia na artykuły z gazet codziennych oraz tygodników opinii z różnych punktów widzenia

17:30 – Warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego

Sobota, 14.09

13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

15:00 – Plenerowa gra Zagraj w miasto

15:00 – Warsztaty dla dzieci “Fabryka Książki”

17:00 – Plenerowe szycie z Różą Matyją

Niedziela, 15.09

13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

14:30 – Warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego

18:00 – Debata “Frontem do wyspy”

Z udziałem: Aleksandry Zienkiewicz (Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia), Karoliny Mróz (Infopunkt Nadodrze), Marii Klaman (Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście). Prowadzenie: Aneta Ilnicka i Natalia Sawka.

Czy potrzeba estetyzacji i utrzymania porządku może być społecznie niebezpieczna?
W ocenie miejsca ważna jest nie tylko wizualność, ale i jego społeczny, humanistyczny
i antropologiczny kontekst. W tym sensie planowanie przestrzeni może służyć jako narzędzie zmiany świadomości społecznej.

Spotkanie zostanie poświęcone refleksji nad wrocławskimi parkami, skwerami, placami. Wspólnie rozliczymy je z funkcji, jakie mają spełniać. Zastanowimy się nad użytecznością mebli miejskich, potencjałem wody w środowisku mieszkaniowym, potrzebą tworzenia ścieżek rowerowych, ideą dostosowania przestrzeni publicznej tak, by nie stanowiła barier komunikacyjnych. Odpowiemy na pytanie, dlaczego rozróżnienie między projektowaniem uniwersalnym, a typowym jest kluczowe w tworzeniu miejsc „dla wszystkich”. Ważnym punktem w dyskusji będzie również omówienie różnych wizji zagospodarowania Wyspy Słodowej oraz edukacji i uwrażliwienia mieszkańców miast na to, co wspólne.

Nazwiska zaproszonych gości podamy wkrótce.

O projekcie:

„Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej” to nie tylko książki. W ciągu sześciu dni trwania akcji odbędą się trzy warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego. Poprowadzą je autorzy i autorki „Dziennika Opinii” w ramach projektu „Demokracja 4.0”. Uczestnicy i uczestniczki nauczą się podstawowych technik fotografii reporterskiej, zaawansowanej obsługi mediów społecznościowych oraz poznają szczegóły prawa autorskiego. Każdy dzień rozpocznie się od „Krytycznych Przeglądów Prasy” – wrocławski zespół Krytyki Politycznej, wspólnie z gośćmi czytelni przejrzy i skomentuje artykuły z prasy lokalnej, krajowej oraz zagranicznych dzienników.

Projekt „Park książki 2013” realizowany jest przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Wrocławska Letnia Czytelnia organizowana jest również we współpracy z Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij