Literatura opisująca wieś należy do rzadkości. We wtorek, 21 maja spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem prawdziwie piszącym o wsi oraz pokaz filmu "Księstwo" Andrzeja Barańskiego.
O ile o mieście pisać można mieszkając na wsi, albo w lesie, o tyle o wsi można pisać, wyłącznie mieszkając na wsi – mówił Andrzej Barański opisując literaturę Zbigniewa Masternaka.
Pisarz z konsekwencją portretuje Polską i Polaków również w powieściach dziejących się w miastach. Autentyzm literatury Masternaka zachęcił Barańskiego do zekranizowania jego powieści, a tym samym realizacji filmu Księstwo.
Barański tworzy fascynujący obraz polskiej prowincji – unika zarówno pułapki sielskiego sentymentalizmu, egzotyzacji i estetyzacji biedy oraz społecznego wykluczenia, jak i pułapki malowania czarnym na czarnym. Wieś Zbyszka to rzeczywiście przerażające miejsce, jak po cywilizacyjnej katastrofie: rozpadające się drewniane domki, bieda, powszechne bezrobocie, wykolejeni, uciekający w alkohol mężczyźni, niezdolni do zadbania o byt swoich rodzin, przygarbione kobiety zmuszone do dźwigania ciężarów ponad ich siły.
Jakub Majmurek, Tam, gdzie najgorsze spełniają się wróżby, Dziennik Opinii
Księstwo, 2011, Polska, 115′
reż. Andrzej Barański,
zdj. Jacek Petrycki,
montaż Wanda Zeman
Zapraszamy na spotkanie z pisarzem, Zbigniewem Masternakiem połączone z pokazem filmu „Księstwo” reż. Andrzej Barański prowadzone przez Magdalenę Zelent. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej (ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk).
WSTĘP WOLNY
Masternak jest pisarzem prawdomównym. Dotyczy to również sfery językowej. U niego ludzie tak mówią, jak mówią naprawdę. Zresztą trudno, żeby było inaczej, bo przynajmniej połowa człowieka jest w tym, jak mówi. Język, sposób mówienia ustawiają stosunki międzyludzkie. W wypadku wsi, i to tak prawdziwie przedstawionej jak u Masternaka, język jest siłą, ale i niebezpieczeństwem. Andrzej Barański o Zbigniewie Masternaku, Barański. Przewodnik Krytyki Politycznej
Zbigniew Masternak – pisarz, dramaturg, scenarzysta i producent filmowy. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym Księstwo wydawanym przez Zysk i S-ka. W latach 2006 – 2008 ukazały się trzy księgi – Chmurołap, Niech żyje wolność, Scyzoryk. Film Księstwo w reżyserii Andrzeja Barańskiego powstał na podstawie trylogii.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu Kino Zaangażowane dofinansowywanego ze środków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.