„Więcej wiedzy, mniej strachu” z takim przesłaniem prowadzony będzie Krytyczny Przegląd Prasy w Bibliotece Sopockiej, Filia nr 6.
Krytyczny Przegląd Prasy, czyli omówienie doniesień medialnych to dyskusja o aktualnościach, ale również okazja do poznania szerszej perspektywy podejmowanych tematów. Zależy nam, aby czytać i rozmawiać o interesujących nas zagadnieniach z zaproszonymi gośćmi.
Moderatorem przeglądu będzie Tomasz Nowicki związany z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Tematem rozmowy będą doniesienia medialne poświęcone uchodźcom oraz imigrantom zarówno na świecie, jak i w Polsce.
Tematami zaproponowanymi do dyskusji będą m.in. wydarzenia związane z uchodźcami oraz imigrantami podejmowanymi zarówno w Polsce, jak i na świecie. Lęk, wrogość i niechęć w stosunku do uchodźców przezwyciężymy mówiąc o wspólnych wartościach, szczególnie tych najbardziej istotnych w „mieście solidarności”. Nie zabraknie również próby spojrzenia na tą samą informację „oczami” różnych mediów i podjęcia wysiłku zrozumienia interpretacji przez media przedstawianych faktów.
Krytyczny Przegląd Prasy prowadzony przez Tomasza Nowickiego odbędzie się w poniedziałek 19 października o godz. 18.00, w Bibliotece Sopockiej, Ul. 23 Marca 77C, Sopot. Wstęp wolny.
Tomasz Nowicki – doktorant na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego Zakład Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych. W swojej pracy zajmuje się problematyką imigracji ekonomicznej, posthumanizmem oraz kulturą popularną. Afiliacje naukowe łączy z praktyką pracując na co dzień z rumuńskimi Romami. Współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacją Inna Przestrzeń. Redaktor portalu Trójmiasto. Info-migrator oraz autor raportu dotyczącego mowy nienawiści wobec imigrantów w Trójmieście. Członek zespołu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku w grupie ds. mieszkalnictwa.
Krytyczny Przegląd Prasy jest częścią projektu Zaczytani na żywo realizowanego w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. Różnorodność działań w projekcie dostosowana jest do potrzeb lokalnej społeczności zgromadzonej wokół poszczególnych filii. Projekt oprócz promocji czytelnictwa zakłada integracje społeczności lokalnej poprzez prowadzenie otwartych spotkań dyskusyjnych, animację procesu poznawania się i długofalowego budowania relacji.
Kolejne spotkania Krytycznego Przeglądu Prasy odbędą się 16 listopada i 14 grudnia. Cykl dotychczas miał odsłony 20 kwietnia, 18 maja, 15 czerwca i 20 sierpnia.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie z Biblioteką Sopocką. Spotkanie jest częścią projektu „Zaczytani na żywo” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.