Miasto

Krytyczny Przegląd Prasy o uchodźcach i imigrantach

„Więcej wiedzy, mniej strachu” z takim przesłaniem prowadzony będzie Krytyczny Przegląd Prasy w Bibliotece Sopockiej, Filia nr 6.

Krytyczny Przegląd Prasy, czyli omówienie doniesień medialnych to dyskusja o aktualnościach, ale również okazja do poznania szerszej perspektywy podejmowanych tematów. Zależy nam, aby czytać i rozmawiać o interesujących nas zagadnieniach z zaproszonymi gośćmi.

Moderatorem przeglądu będzie Tomasz Nowicki związany z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Tematem rozmowy będą doniesienia medialne poświęcone uchodźcom oraz imigrantom zarówno na świecie, jak i w Polsce.

 

Tematami zaproponowanymi do dyskusji będą m.in. wydarzenia związane z uchodźcami oraz imigrantami podejmowanymi zarówno w Polsce, jak i na świecie. Lęk, wrogość i niechęć w stosunku do uchodźców przezwyciężymy mówiąc o wspólnych wartościach, szczególnie tych najbardziej istotnych w „mieście solidarności”. Nie zabraknie również próby spojrzenia na tą samą informację „oczami” różnych mediów i podjęcia wysiłku zrozumienia interpretacji przez media przedstawianych faktów.

Krytyczny Przegląd Prasy prowadzony przez Tomasza Nowickiego odbędzie się w poniedziałek 19 października o godz. 18.00, w Bibliotece Sopockiej, Ul. 23 Marca 77C, Sopot. Wstęp wolny.

Tomasz Nowicki doktorant na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego Zakład Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych. W swojej pracy zajmuje się problematyką imigracji ekonomicznej, posthumanizmem oraz kulturą popularną. Afiliacje naukowe łączy z praktyką pracując na co dzień z rumuńskimi Romami. Współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacją Inna Przestrzeń. Redaktor portalu Trójmiasto. Info-migrator  oraz autor raportu dotyczącego mowy nienawiści wobec imigrantów w Trójmieście. Członek zespołu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku w grupie ds. mieszkalnictwa. 

Krytyczny Przegląd Prasy jest częścią projektu Zaczytani na żywo realizowanego w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie.  Różnorodność działań w projekcie dostosowana jest do potrzeb lokalnej społeczności zgromadzonej wokół poszczególnych filii.  Projekt oprócz promocji czytelnictwa zakłada integracje społeczności lokalnej poprzez prowadzenie otwartych spotkań dyskusyjnych, animację procesu poznawania się i długofalowego budowania relacji.

Kolejne spotkania Krytycznego Przeglądu Prasy odbędą się 16 listopada i 14 grudnia. Cykl dotychczas miał odsłony 20 kwietnia, 18 maja, 15 czerwca i 20 sierpnia.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie z Biblioteką Sopocką. Spotkanie jest częścią projektu „Zaczytani na żywo” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

          

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij