Ten film powinien obejrzeć każdy użytkownik telefonu komórkowego.
W Demokratycznej Republice Konga znajduje się około 70% światowych złóż koltanu. Co to jest koltan? To minerał, z którego pozyskuje się tantal używany powszechnie w produkcji telefonów komórkowych. Miliony użytkowników komórek na świecie wspierają, choć nieświadomie, zbrodniczy przemysł wydobywczy.
Prelekcję przed filmem wygłosi Mateusz Mirys (UŁ).
4 listopada, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Nielegalne kopalnie wykorzystują pracę tysięcy ludzi – także dzieci – pracujących w warunkach niewolniczych. To tutaj najczęściej zdarzają się wypadki osunięć ziemi, w których ludzie masowo giną, grzebani żywcem. W kopalniach nikt nie przejmuje się prawami człowieka, ani prawami pracowniczymi. W filmie Poulsena dokładnie widzimy, jak wygląda taka kopalnia.
Praca w nieludzkich warunkach, kilkanaście godzin dziennie, w afrykańskim skwarze to dla młodego organizmu katorga. Każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, przysparzając dochodów nielegalnym kopalniom w Kongo. Ten kraj, który posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięty jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi, a 300 tysięcy kobiet brutalnie zgwałcono.
Film w 2012 roku otrzymał nagrodę pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi „18/18”
Krew w twoim telefonie (Blod I mobilen)
reż. Frank Piasecki Poulsen
Dania 2010, 82 min
Wydarzenie w ramachcyklu „Kanon Idei” dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi