Miasto

Krakowska polityka lokalna a mediaktywizm

Kolejne warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego w ramach projektu Demokracja 4.0.

28 i 29 czerwca, sobota i niedziela, godz. 11.00-18.00, Kraków

Jaka jest rola obywatelek i obywateli we współczesnym dziennikarstwie? W jaki sposób opisywać globalne i lokalne problemy w oddolny i zaangażowany sposób? I czy ktoś ze smartfonem czy laptopem może podjąć się zadań do niedawna zarezerwowanych dla „poważnych” redakcji?

Na te pytania w kontekście ostatnich lokalnych wydarzeń w Krakowie postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów Demokracja 4.0: Dziennikarstwo Obywatelskie.

W epoce szerokiego dostępu do bezpłatnych narzędzi obywatelskich i aktywistycznych – opartych na idei Creative Commons – rozbroimy mit „profesjalnego dziennikarstwa”. Wraz z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów ustalimy ich przebieg oraz wspólnie stworzymy szkic kampanii społecznych, nawiązujących do lokalnych kwestii. Wypracujemy razem rozwiązania oraz pomysły, które pomogą uspołecznić i upowszechnić dziennikarstwo obywatelskie:

# jako alternatywę dla tradycyjnych mediów

# jako narzędzie wyrazu dla lokalnych społeczności

# jako sposób uprawiania polityki.

W drugiej części warsztatu zachęcać będziemy do refleksji i analizy mniejszościowych głosów (lub ich braku) w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Czy artykułom pisanym zza redakcyjnych biurek czegoś nie brakuje? Czy język, jakim posługują się dziennikarze, jest rzeczywiście językiem wrażliwym na problemy, które opisują?

 

Demokracja 4.0 to również krok w stronę demokratyzacji mediów. Dadzą narzędzia i pokażą, że każdy głos w debacie jest istotny, nie ma głupich tematów, nie ma spraw zbyt mało istotnych. Naszą – i waszą – rolą jest o nich rozmawiać i pisać. W ciągu dwóch dni pięciogodzinnych zajęć poznamy narzędzia do czytania, pisania i redagowania tekstów: titanpad, feedly, pocket, rss. Nauczymy się, w jaki sposób szybko i sprawnie relacjonować wydarzenia na Twitterze, streamować na żywo materiał wideo za pomocą Bambusera oraz korzystać i umieszczać zdjęcia na takich portalach jak Flickr. Dlatego weźcie ze sobą laptopy, komórki, smartfony, tablety i aparaty – na pewno się przydadzą! Pierwszego dnia zapoznamy się z tymi narzędziami, a drugiego dnia warsztatów zastanowimy się jaką kampanię społeczną warto by przeprowadzić w Krakowie oraz przygotujemy wstępny plan takiej akcji, dlatego zastanówcie się jaki ważny społecznie temat nie jest wystarczająco nagłaśniany w lokalnych mediach, który chcielibyście wprowadzić do debaty publicznej.

Szkolenie jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij