7-8 grudnia, piątek-sobota, Bunkier Sztuki, Pl. Szczepański 3, Kraków
po kapitalizmie to projekt realizowany od marca 2012 w krakowskim bunkrze sztuki. w ramach czterech ściśle związanych ze sobą modułów; miasto, teoria, sztuka i życie codzienne; zastanawiamy się nad możliwością stworzenia systemu gospodarczego alternatywnego względem obecnie istniejącego
7-8 grudnia (piątek/sobota) Bunkier Sztuki, Pl. Szczepański 3, Kraków
wyobraźmy sobie obszar, w obrębie którego do pewnej populacji dociera, że gromadzenie kapitału bez końca nie jest ani możliwe, ani pożądane, i w związku z tym wierzy ona, że inny świat nie tylko jest, ale musi być możliwy. w jaki sposób taka zbiorowość powinna wkroczyć na drogę ku innym rozwiązaniom? (…) oczywiście, że to utopijne! ale co z tego! na nic innego nas nie stać
david harvey, enigma kapitału i kryzysy kapitalizmu, oxford university press 2010, s. 229, 231
serdecznie zapraszamy na
po kapitalizmie
termin
7-8 grudnia 2012 r. (piątek/sobota)
miejsce
kraków – bunkier sztuki, uniwersytet ekonomiczny
opis konferencji
“po kapitalizmie” to projekt realizowany od marca 2012 w krakowskim bunkrze sztuki. w ramach czterech ściśle związanych ze sobą modułów – miasto, teoria, sztuka i życie codzienne – zastanawiamy się nad możliwością stworzenia systemu gospodarczego alternatywnego względem obecnie istniejącego.
projekt wypływa z rozczarowania kapitalizmem jako systemem promującym obce nam wartości, marginalizacji środowisk niezależnych i sektora ngo w mieście, dostrzeżenia rosnącej roli prekariatu – nieposiadającego reprezentacji w debacie publicznej – a także z rozpoznania rosnącej roli miast i spontanicznie powstających wspólnot w zglobalizowanym świecie.
przedsięwzięcie gromadzi przedstawicielki i przedstawicieli m.in. aktywizmu miejskiego, sztuki, ekologii, filozofii, architektury, socjologii, kulturoznawstwa i politologii, jak i wiele innych osób, których nie zadowala status quo, a postmodernistyczną ironię chętnie zastąpiłyby krytyczną utopią, rozumianą nie jako hegemoniczna wizja rzeczywistości, lecz jako narzędzie twórczej refleksji nad przyszłością.
na zakończenie tegorocznej edycji projektu organizujemy konferencję naukową na tematy związane z jego poszczególnymi modułami. zapraszamy do zgłaszania wystąpień. oto przykładowe tematy:
● kryzysy ekonomiczne a kapitalizm● relacja społeczeństwo obywatelskie – kapitalizm● pomysły na alternatywne systemy gospodarcze● przeszłość i przyszłość komunizmu● kultura popularna a kapitalizm; funkcjonowanie świata sztuki w późnym kapitalizmie – instytucje sztuki a kapitalizm, nowe formy istnienia i organizacji sztuki, sztuka a problemy społeczeństwa kapitalistycznego; marksizm a historia sztuki; działania kolektywne w sztuce; formy politycznego zaangażowania sztuki; aktywizm w sztuce● aktualność diagnoz klasyków myśli lewicowej● możliwy podmiot rewolucji: klasa robotnicza/prekariat/mieszkańcy miast/wielość/wspólnota● krytyczna analiza działań subwersywnych wobec systemu kapitalistycznego (kooperatywy spożywcze, spółdzielnie, banki czasu, miejskie ogrodnictwo, działania w przestrzeni wirtualnej (bitcoin, kickstarter…) itd.)● wpływ kapitalizmu na przestrzeń miejską, gentryfikacja/rewitalizacja● prawo do miasta i ruchy miejskie – potencjał, praktyka, problemy● idea i praktyka spółdzielczości● równość i solidarność społeczna a kapitalizm● design / idea DIY a kapitalizm● pieniądz, dług, praca i wyzysk w kapitalizmie
streszczenia wystąpień (200-400 słów; referat powinien trwać maksymalnie 20 minut) prosimy nadsyłać do 15 października 2012 r. w formularzu zgłoszenia (do ściągnięcia tutaj: https://dl.dropbox.com/u/4195436/zg%C5%82oszenie%20udzia%C5%82u%20w%20konferencji%20po%20kapitalizmie.doc) na adres: [email protected]
planowana jest publikacja pokonferencyjna w formie elektronicznej
harmonogram:
15.10 – termin nadsyłania abstraktów
do 22.10 – przesłanie informacji zwrotnej o zakwalifikowanych referatach
organizator nie zapewnia noclegów
komitet organizacyjny:
dr katarzyna guczalska (uniwersytet ekonomiczny w krakowie)dr krzysztof posłajko (nowe peryferie, uniwersytet jagielloński)michał pospiszyl (praktyka teoretyczna)aneta rostkowska (bunkier sztuki)dr paulina szkudlarekkrzysztof wołodźko (nowy obywatel)michał zabdyr-jamróz (doxotronica, uniwersytet jagielloński)cezary zięciak (krytyka polityczna)
dodatkowe informacje na temat projektu “po kapitalizmie”:
moduły projektu
1. moduł 'miasto’ to spotkania oparte na idei ‘prawa do miasta’ gromadzące zarówno aktywistów miejskich, jak i artystów zainteresowanych działaniami w przestrzeni publicznej. ich celem jest wsparcie krytycznej refleksji na temat przestrzeni krakowa (również w kontekście wpływu kapitalizmu na jej kształt, np. w postaci procesów gentryfikacji), jak również rodzących się miejskich inicjatyw.
„prawo do miasta to dużo więcej niż jednostkowa wolność w dostępie do zasobów miejskich: jest to prawo do przemiany nas samych poprzez przekształcanie miasta. jest to ponadto prawo bardziej zbiorowe niż jednostkowe, ponieważ transformacja ta nieuchronnie opiera się na sprawowaniu przez zbiorowość władzy nad przekształcaniem procesów urbanizacji. (…) wolność tworzenia i przetwarzania naszych miast oraz nas samych jest jednym z najcenniejszych, jakkolwiek również jednym z najczęściej lekceważonych, praw człowieka.”
2. moduł 'teoria’ to 'kółko samokształceniowe’ gromadzące przedstawicieli różnych opcji politycznych i służące dalszemu rozwojowi projektu. w ramach kółka proponujemy lekturę najbardziej adekwatnych do współczesnych czasów tekstów, a także wystąpienia zaproszonych gości.
„potrzeba dyskusji i jej istotna funkcja rodzi się bowiem nie z pragnienia czy żądzy przeforsowania własnego stanowiska w jakiejkolwiek sprawie (choć prawdą jest, że wiele dyskusji z tego to powodu bywa wytaczanych), lecz z ograniczoności i ułomności sił twórczych, a w szczególności poznawczych, poszczególnego człowieka.”
3. moduł 'sztuka’ to akcje artystyczne w przestrzeni bunkra sztuki , tworzone we współpracy m.in. ze zbiornikiem kultury (www.zbiornikkultury.blogspot.com)
4. moduł 'życie codzienne’ to szereg warsztatów i spotkań wspierających działania antykonsumpcyjne, względnie promujących świadomą konsumpcję. nasze zainteresowania ogniskują się tu wokół tematu “jak sobie radzić (prawie) bez pieniędzy”
pomysłodawczynie projektu: anna bargiel, cecylia malik, aneta rostkowska
strona internetowa: www.pokapitalizmie.blogspot.com
projekt realizowany we współpracy z:
„doxotronica”
„nowy obywatel”
„nowe peryferie”
autorem logo projektu jest jakub woynarowski