O systemie emerytalnym w Polsce porozmawiają prof. Leokadia Oręziak, autorka książki „OFE: katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce” i Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique).
6 marca, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro)
Jaka jest geneza prywatyzacji systemów emerytalnych i dlaczego nie ma ona wiele wspólnego ze starzeniem się społeczeństw i rzekomą niewydolnością systemów publicznych? Jak USAID i Bank Światowy przekonały polski rząd, parlament i związki zawodowe do prywatyzacji emerytur, mimo że nie sprawdziło się to nigdzie na świecie? Dlaczego wizja „emerytur pod palmami” była od początku cyniczna i fałszywa? Dlaczego pieniądze przekazane do OFE wcale nie są nasze? Jak OFE powiększają dług publiczny i zmniejszają nasze emerytury? Dlaczego ostatnie rządowe zmiany to za mało? Co zamiast OFE?
O systemie emerytalnym w Polsce rozmawiają prof. Leokadia Oręziak, autorka książki „OFE: katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce” i Przemysław Wielgosz (Le Monde Diplomatique).
—
O książce:
„Dzięki tej gigantycznej, imponująco zakrojonej pracy zyskujemy zupełnie inną perspektywę w ocenie OFE niż ta, która dominuje w obiegu publicznym w Polsce. Autorka, konsekwentnie analizując renomowane międzynarodowe źródła i cytując autorów z renomowanych ośrodków, daje kapitalny przegląd dyskusji nad przyczynami wprowadzenia filara kapitałowego i przedstawia wpływ OFE zarówno na przyszłe emerytury, jak i finanse publiczne.”
– prof. dr hab. Anna Ząbkowicz (Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński)
„Autorka charakteryzuje sprywatyzowany system emerytalny, jego słabości, błędy popełniane przy jego wprowadzaniu oraz skutki dla emerytów i państwa. Książka napisana została z wielkim respektem dla faktów, zawiera umiejętną analizę zjawisk oraz trafnie sformułowane, konstruktywne wnioski.”
– prof. dr hab. Stanisław Owsiak (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
—
Leokadia Oręziak (ur. 1954) – profesor nauk ekonomicznych, specjalistka z dziedziny finansów międzynarodowych, rynku finansowego i integracji europejskiej. Jest profesorem zwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracuje w Katedrze Finansów Międzynarodowych, gdzie kieruje Zakładem Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń. Dla Sejmu RP przygotowała m.in. opinię nt. ustawy wprowadzającej zmiany w OFE, uchwalonej przez Sejm RP 25 marca 2011 r.