Pokaz filmów „Vocuus” i „Kisieland” oraz spotkanie z twórcami i dyskusja prowadzona przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | „Vocuus” i „Kisieland”
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
25 lutego, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Tym razem w Klubie Filmowym LGBT pokażemy dwa filmy krótkometrażowe.
„Vocuus” to fabuła w reżyserii Patryka Jurka. Po śmierci żony Paweł – w tej roli Maciej Stuhr – zostaje z kilkuletnią córką sam. Zagubiona dziewczynka i załamany mężczyzna w niekonwencjonalny sposób układają na nowo swe relacje. Pomocne okazują się… ubrania zmarłej żony/mamy. W oryginalny, niebanalny sposób ”Vocuus” stawia pytania o płciowość, jej normy i funkcje. W rolach drugoplanowych m.in. Maria Gładkowska i Marta Żmuda-Trzebiatowska. Film zdobył nagrody za „odkrywczy pomysł, znakomitą realizację, odważne aktorstwo i najlepiej opowiedzianą historię” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych „Offeliada” w Gnieźnie w 2012 r. Trwa 18 minut.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Patrykiem Jurkiem oraz scenarzystką Agatą Rudniewską.
„Kisieland” to film dokumentalny w reżyserii Karola Radziszewskiego o trójmiejskim działaczu gejowskim Ryszardzie Kisielu. Na przełomie lat 80. i 90. Kisiel był redaktorem naczelnym magazynu gejowskiego „Filo”, ale „Kisieland” skupia się na innej jego pasji: fotografii. Film odkrywa serię homoerotycznych slajdów zrobionych przez Kisiela i jego przyjaciół w połowie lat 80. Działacz opowiada o kulisach ich powstania, o akcji „Hiacynt”, a także uczestniczy w zainscenizowaniu na nowo sesji foto sprzed lat – z nowym modelem oraz przy udziale Karola Radziszewskiego. Film trwa 30 minut.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z Karolem Radziszewskim, który opowie o realizacji filmu i pokaże niepublikowane nigdy wcześniej slajdy Kisiela.
Wstęp wolny.
Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
Terminy kolejnych spotkań:
25.03: Kim jest Kim (reż. Remigiusz Szeląg; Polska, 2013). Po seansie spotkanie z Kim Lee i Kingą Dunin.
29.04: Nazywaj mnie Kuchu (Call Me Kuchu; reż. Katherine Fairfax Wright, Malika Zouhali-Worrall; Uganda, USA, 2012). Po seansie spotkanie z Wilsonem Sekiziviyu.
27.05: Bogowie i potwory (Gods and Monsters; reż. Bill Condon; Wielka Brytania, USA, 1998)
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.