Miasto

Klub Filmowy LGBT | Szczególny rodzaj przyjaźni

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Klub Filmowy LGBT | Szczególny rodzaj przyjaźni (Les amitiés particulières), reż. Jean Delannoy, Francja 1964

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

20 stycznia, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Najbliższe półrocze w Klubie Filmowym LGBT poświęcamy klasyce kina „tęczowego”.
Rozpoczynamy filmem wyjątkowym, bo praktycznie w Polsce nieznanym. Francuski „Szczególny rodzaj przyjaźni” („Les amitiés particulières”) powstał w roku 1964. Akcja rozgrywa się w męskiej szkole z internatem prowadzonej przez jezuitów. Często zdarzają się tu czułe związki między chłopcami, co nie podoba się duchownym, choć i oni nie są wolni od homoerotycznych pragnień. Główny bohater filmu, piętnastoletni Georges (Francis Lacombrade) zwraca uwagę na młodszego od siebie kolegę, pięknego jak anioł, Alexandre’a (Didier Haudepin). Romantyczna relacja między nastolatkami napotka jednak na opór kościelnej instytucji.

„Szczególny rodzaj przyjaźni” powstał według powieści Rogera Peyreffitte’a. Film wyreżyserował Jean Delannoy, laureat pierwszego festiwalu w Cannes za „Symfonię pastoralną” zrealizowaną na podstawie książki Andre Gide’a.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

___________

Kolejne spotkania cyklu:
24.02: Gorzkie łzy Petry von Kant (Die Bitteren Tränen der Petra von Kant), reż. Rainer Werner Fassbinder, RFN 1972
31.03: Trylogia miłosna (Torch Song Trilogy), reż. Paul Bogart, USA 1988
28.04: Lilie (Lilies – Les feluettes), reż. John Greyson, Kanada 1996
26.05: Różowe lata (Ma vie en rose), reż. Alain Berliner, Belgia-Francja-Wielka Brytania 1997

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij