Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Paragraf 175”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Paragraf 175; reż.: Rob Epstein, Jeffrey Friedman; Niemcy, USA, Wielka Brytania, 2000.

Gościni: dr Joanna Ostrowska (Uniwersytet Jagielloński)
Prowadzenie: Mariusz Kurc

27 czerwca, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

„Paragraf 175” (2000) to jeden z najwybitniejszych filmów dokumentalnych o tematyce LGBT. Przedstawia on „losy” przepisu zakazującego homoseksualności w Niemczech, który w III Rzeszy został rozszerzony tak, że skazać na obóz koncentracyjny można było nawet za niewinny gest mężczyzny w stosunku do innego mężczyzny. Przepis dziś jest okryty ponurą niesławą, ale po wojnie wcale nie został zlikwidowany – dwa powojenne państwa niemieckie RFN i NRD uznały paragraf 175 za właściwy i nadal skazywały za homoseksualizm – aż do końca lat 60.

Reżyserowie Rob Epstein i Jeffrey Friedmann (laureaci pierwszego „gejowskiego” Oscara za „Czasy Harveya Milka”) prezentują wstrząsające historie kilkunastu homoseksualnych ofiar nazizmu. „Byłem bity, poniżany, torturowany. O gwałtach analnych nawet nie wspominam. Mam orzeczone 90% kalectwa. Naziści wpychali mi 25-centymetrowy kawałek drewna do tyłka. Mam wciąż krwawienia! Musiałem patrzeć, jak mój ukochany jest pożerany przez psy!” – krzyczy jeden z nich, Pierre Seel.

Obraz zawiera zarówno wywiady z mężczyznami, którzy w obozach zmuszeni byli nosić na pasiakach „różowe trójkąty” (jako symbol homoseksualności), jak i całą masę archiwalnych filmów i zdjęć.

„Paragraf 175” został uznany najlepszym dokumentem LGBT na festiwalu w Berlinie.

Pokaz filmu „Paragraf 175” zbiega się z premierą pierwszej w Polsce książki o homoseksualnych ofiarach nazizmu – „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera, która ukazała się właśnie u nas – po 44 latach od wydania niemieckiego)

Po seansie – dyskusja z udziałem dr Joanny Ostrowskiej, badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmującej się historią homoseksualnych ofiar nazizmu.
Prowadzenie: Mariusz Kurc

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

Seans „Paragrafu 175” jest możliwy dzięki uprzejmości dystrybutora mayfly.pl oraz portalu kina LGBT outfilm.pl

Filmowa tęczowa kolekcja – „rainbow collection” firmy Mayfly: http://rainbowcollection.pl/

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.

_____________________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij