Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Paragraf 175; reż.: Rob Epstein, Jeffrey Friedman; Niemcy, USA, Wielka Brytania, 2000.
Gościni: dr Joanna Ostrowska (Uniwersytet Jagielloński)
Prowadzenie: Mariusz Kurc
27 czerwca, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
„Paragraf 175” (2000) to jeden z najwybitniejszych filmów dokumentalnych o tematyce LGBT. Przedstawia on „losy” przepisu zakazującego homoseksualności w Niemczech, który w III Rzeszy został rozszerzony tak, że skazać na obóz koncentracyjny można było nawet za niewinny gest mężczyzny w stosunku do innego mężczyzny. Przepis dziś jest okryty ponurą niesławą, ale po wojnie wcale nie został zlikwidowany – dwa powojenne państwa niemieckie RFN i NRD uznały paragraf 175 za właściwy i nadal skazywały za homoseksualizm – aż do końca lat 60.
Reżyserowie Rob Epstein i Jeffrey Friedmann (laureaci pierwszego „gejowskiego” Oscara za „Czasy Harveya Milka”) prezentują wstrząsające historie kilkunastu homoseksualnych ofiar nazizmu. „Byłem bity, poniżany, torturowany. O gwałtach analnych nawet nie wspominam. Mam orzeczone 90% kalectwa. Naziści wpychali mi 25-centymetrowy kawałek drewna do tyłka. Mam wciąż krwawienia! Musiałem patrzeć, jak mój ukochany jest pożerany przez psy!” – krzyczy jeden z nich, Pierre Seel.
Obraz zawiera zarówno wywiady z mężczyznami, którzy w obozach zmuszeni byli nosić na pasiakach „różowe trójkąty” (jako symbol homoseksualności), jak i całą masę archiwalnych filmów i zdjęć.
„Paragraf 175” został uznany najlepszym dokumentem LGBT na festiwalu w Berlinie.
Pokaz filmu „Paragraf 175” zbiega się z premierą pierwszej w Polsce książki o homoseksualnych ofiarach nazizmu – „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera, która ukazała się właśnie u nas – po 44 latach od wydania niemieckiego)
Po seansie – dyskusja z udziałem dr Joanny Ostrowskiej, badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmującej się historią homoseksualnych ofiar nazizmu.
Prowadzenie: Mariusz Kurc
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
Seans „Paragrafu 175” jest możliwy dzięki uprzejmości dystrybutora mayfly.pl oraz portalu kina LGBT outfilm.pl
Filmowa tęczowa kolekcja – „rainbow collection” firmy Mayfly: http://rainbowcollection.pl/
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
_____________________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.