Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Modlitwy za Bobby’ego”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Modlitwy za Bobby’ego (Prayers for Bobby) – reż. Russell Mulcahy; USA, 2009

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki

26 października, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

„Modlitwy za Bobby’ego” to oparta na faktach tragiczna historia Mary Griffith i jej syna, tytułowego Bobby’ego. Nastoletni chłopak robi coming out, matka, konserwatywna chrześcijanka, nie jest w stanie zaakceptować homoseksualności syna. Jest nadal, „po chrześcijańsku”, troskliwa i współczująca, ale sączy nienawiść i brak akceptacji, które doprowadzą do tragedii. Dalszy ciąg historii samej Mary jest tyleż smutny, co zaskakujący.

W głównej roli – Sigourney Weaver („Obcy”, „Avatar”, „Śmierć i dziewczyna”, „Goryle we mgle”), która za kreację Mary Griffith otrzymała m.in. nominację do Emmy i Złotego Globu. Sam film również był nominowany. GLAAD – amerykańska organizacje LGBT monitorująca media przyznała „Modlitwom…” tytuł „Filmu Roku”.

Film, co chyba znamienne, nigdy nie dotarł na polskie ekrany.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

_____________________


Kolejne spotkania cyklu:
30.11:
Maurycy (Maurice); reż. James Ivory; UK, 1987
21.12: Wilde; reż. Brian Gilbert; Japonia, Niemcy, UK, 1997
25.01: Miłość w ukryciu (Un amour à taire); reż. Christian Faure; Francja, 2005
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
_____________________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij