Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Maurycy (Maurice); reż. James Ivory; UK, 1987
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
30 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Anglia, początek XX wieku. Cambridge. Studenci Maurice i Clive szybko stają się przyjaciółmi, po czym… Clive wyznaje Maurice’owi miłość. Ten zaś, początkowo mocno zaskoczony, może nawet zniesmaczony, zaczyna zdawać sobie sprawę, że odwzajemnia uczucia Clive’a…
Film Jamesa Ivory’ego z 1987 r. to adaptacja dzieła E.M. Forstera – wybitnego angielskiego pisarza („Pokój z widokiem”, „Podróż do Indii”, „Howards End”). Choć napisana w latach 1913-14, powieść ukazała się – zgodnie z życzeniem autora – dopiero po jego śmierci w 1970 r. Forster nigdy nie zrobił coming outu i sądził, że temat „Maurycego” jest zbyt kontrowersyjny, by powieść mogła zostać opublikowana w czasach mu współczesnych. Dopiero gdy zbliżał się do dziewięćdziesiątki, w Wielkiej Brytanii zniesiono karalność homoseksualizmu, a postawy Brytyjczyków wobec „odmiennej” orientacji zaczęły się zmieniać. „Maurycy” czekał prawie 60 lat na publikację. Kolejnych 16 – na filmową adaptację. Jak historia Maurycego prezentuje się dziś – po 100 latach, od kiedy mogła się zdarzyć?
W roli Clive’a – młodziutki Hugh Grant. Towarzyszą mu James Wilby, Rupert Graves i inni.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
_____________________
Kolejne spotkania cyklu:
21.12: Wilde; reż. Brian Gilbert; Japonia, Niemcy, UK, 1997
25.01: Miłość w ukryciu (Un amour à taire); reż. Christian Faure; Francja, 2005
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
_____________________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.