Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Gorzkie łzy Petry von Kant”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Klub Filmowy LGBT | Gorzkie łzy Petry von Kant (Die Bitteren Tränen der Petra von Kant), reż. Rainer Werner Fassbinder, RFN 1972

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

24 lutego, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Podczas kolejnego spotkania Klubu Filmowego LGBT poświęcone klasyce kina „tęczowego” obejrzymy jeden z najgłośniejszych filmów przedwcześnie zmarłego niemieckiego reżysera, Rainera Wernera Fassbindera: „Gorzkie łzy Petry von Kant” – powstałą w roku 1972 adaptację sztuki Fassbindera, wystawianej także w Polsce (w telewizyjnym spektaklu w rolę Petry wcieliła się swego czasu Krystyna Janda).

Tytułowa bohaterka (grana w filmie przez Margit Carstensen) jest wziętą projektantką mody. Arogancką, pewną siebie i egoistyczną. Pomiata swą sekretarką, milczącą Marlene (Irm Hermann). Wszystko się jednak zmieni, gdy na drodze Petry stanie 23-letnia Karin (w tej roli muza Fassbindera, Hanna Schygulla), która chce zostać modelką. Projektantka zakochuje się w niej i teraz to ona zaczyna cierpieć z powodu obojętności i egoizmu swej ukochanej.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

___________

Kolejne spotkania cyklu:
31.03: Trylogia miłosna (Torch Song Trilogy), reż. Paul Bogart, USA 1988
28.04: Lilie (Lilies – Les feluettes), reż. John Greyson, Kanada 1996
26.05: Różowe lata (Ma vie en rose), reż. Alain Berliner, Belgia-Francja-Wielka Brytania 1997

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij