Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Długoletni przyjaciele (Longtime Companion), reż. Norman René, USA 1989
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
25 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
W Klubie Filmowym LGBT – „Długoletni przyjaciele” (USA, 1989) Normana René. To jeden z pierwszych filmów podejmujących tematykę epidemii AIDS – powstał cztery lata przed słynna „Filadelfią” Jonathana Demme’a.
Śledzimy losy paczki nowojorskich przyjaciół gejów na przestrzeni lat 80. Jedni żyją w związkach, inni są singlami. Spędzają weekendy na kultowej wyspie Fire Island, plotkując, wygłupiając się i podrywając. W dni powszednie robią na Manhattanie kariery w firmach, kancelariach prawniczych albo przed kamerą serialu. W 1981 r. po raz pierwszy czytają w gazecie o „gejowskim raku”. Bagatelizują sprawę. Tymczasem epidemia nadciąga.
W filmie występują m.in. Campbell Scott („Pod osłoną nieba”, „Za wcześnie umierać”), Dermot Mulroney i Bruce Davison (nominacja do Oscara).
Po seansie Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki zapraszają do dyskusji.
Wstęp wolny.
Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
Kolejne spotkanie cyklu:
16.12: Mambo Italiano, reż. Émile Gaudreault, Kanada 2003
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.