23 lutego, sobota, godz. 16.00, księgokawiarnia Ukryte Miasto, ul. Noakowskiego 16 (w podwórzu kamienicy)
Podczas lutowego spotkania klubu czytelniczego KP będziemy rozmawiać o „Szopce” Zośki Papużanki, książce, którą omawiana w styczniu „Morfina” pokonała w walce o Paszport „Polityki”.
23 lutego, sobota, godz. 16.00, księgokawiarnia Ukryte Miasto, ul. Noakowskiego 16 (w podwórzu kamienicy)
Wybraliśmy też już książkę na marzec – będzie to „Lód” Jacka Dukaja. Uwaga, warto zacząć czytać, książka ma ponad 1000 stron!
Prowadzenie: Marta Konarzewska
Kontakt: [email protected]
Grupa klubu na Facebooku: http://www.facebook.com/groups/172372206228446/?ref=ts
O KSIĄŻCE
Tutaj małżeństwo to więzienie o zaostrzonym rygorze, a dom to teatr absurdu, wrzasku i kotletów schabowych. Mocna proza – jak uderzenie pięścią. Kolejny – po sztuce Zapolskiej i powieści Kuczoka – sugestywny portret polskiej rodziny: nie patologicznej, nie kołtuńskiej, ale nadal strasznej, zakłamanej i zimnej. Czy to wina okropnej matki (wiecznie nękającej niekochanego męża), że syn Maciek nie ułożył sobie życia, a córka Wanda studiowała psychologię po to, by się dowiedzieć, dlaczego tak jej było źle w życiu? Dlaczego ta rodzina trwa, dlaczego się nie rozpada? Debiutantka napisała odważną powieść z nerwem, przejęciem i literackim talentem. Narodziła się pisarka. Leszek Bugajski, „Newsweek”. „Szopka” to świetna debiutancka książka, drążąca klasyczny już temat rodzinnego piekła, z którego biorą się wszystkie życiowe nieszczęścia, ale czyni to dojrzale, oryginalnie, z dużym wdziękiem i niekonwencjonalnym poczuciem humoru. Piotr Kofta
O AUTORCE
Zośka Papużanka (ur. 1978) z wykształcenia jest teatrologiem, a pracuje jako nauczycielka języka polskiego. Przygotowuje właśnie doktorat z literaturoznawstwa. Jest autorką tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan. Mieszka w Krakowie. Dostrzeżona przez nominujących „Szopka” (wydana przez Świat Książki) jest jej debiutem literackim.