O „wychodzeniu z szafy” w Polsce. Pokaz filmu „Coming out po polsku” i dyskusja na temat coming outu rodziców osób LGB.
Pokaz filmu Coming out po polsku, reż. Sławomira Grünberga i Katki Reszke oraz dyskusja o coming outach osób i rodziców osób nieheteronormatywnych.
Film Coming out po polsku podejmuje temat praw i swobód obywatelskich osób nieheteronormatywnych funkcjonujących w konserwatywnym obyczajowo społeczeństwie. Bohaterami dokumentu są zarówno postacie publiczne – w tym publicysta Tomasz Raczek czy poseł na Sejm RP Robert Biedroń – jak i młode, ledwie rozpoczynające życie po „wyjściu z szafy” osoby z małych miejscowości.
12 marca, wtorek, godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk).
Historie opowiedziane w filmie ilustrują dynamikę przemian obyczajowych dokonujących się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Wypowiedzi bohaterów wskazują na postępującą eskalację postaw tolerancji, które wciąż współwystępują obok homofobii i przejawów społecznego ostracyzmu.
Po projekcji filmu, w związku z trwającą od marca kampanią społeczną „Rodzice, odważcie się mówić”, odbędzie się dyskusja na temat specyfiki coming outu rodziców osób nieheteronormatywnych.
Doświadczenia gejów i lesbijek w Polsce nadal mają słodko-gorzki wymiar. Z jednej strony coraz łatwiej o autentyczne szczęśliwe życie, a z drugiej wciąż nierzadko można doświadczyć przejawów braku zrozumienia a nawet ostracyzmu ze strony otoczenia. Coming out po polsku opowiada historie kilku bohaterów, którzy zdradzają nam swoje osobiste przeżycia w dążeniu do szczęścia i spełnienia w życiu.
Katka Reszke
Kiedy cztery lata temu zabieraliśmy się za realizację filmu Coming Out in Poland dla amerykańskiej publicznej telewizji (PBS) mieliśmy trudności ze znalezieniem bohaterów. Wiele osób ze środowiska LGBT w Polsce ukrywało się lub miało obawy przed wzięciem udziału w takim przedsięwzięciu. W 2011 mamy do czynienia z zupełnie inna sytuacją. Chętnych do udziału w naszym nowym, godzinnym filmie „Coming out po polsku” było znacznie więcej niż miejsca na ekranie.
Sławomir Grünberg
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.