Festiwal "Kultura transformacji / Culture of Transformation" zainauguruje wystawa "Demokracje" Artura Żmijewskiego.
Krytyka Polityczna we współpracy z ukraińskim Visual Culture Research Center organizuje szereg wydarzeń promujących kulturę polską na Wschodzie. Kultura transformacji/Culture of Transformation jest kontynuacją projektu Miejsca transformacji zrealizowanego w 2011 roku przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście. Projekt ten poszukiwał odpowiedzi na pytanie o rolę kultury w procesach wspierających przemiany społeczno-polityczne w ośrodkach, będących centrami transformacji Gdańsku (kolebce „Solidarności”), Berlinie (mieście symbolu upadku komunizmu) i Kijowie (stolicy Pomarańczowej Rewolucji) a zarazem siedzibach prężnie działających Klubów Krytyki Politycznej. Na tle pozostałych omawianych krajów, polska kultura jawiła się jako ta, która po upadku komunizmu nie utraciła ambicji społecznego zaangażowania, nie wyrzekła się wiary w możliwość wpływania na rzeczywistość i pełnienia roli współnegocjatora kształtu wspólnoty w demokratycznym państwie. Kultura transformacji/Culture of Transformation to prezentacja osiągnięć zaangażowanej kultury polskiej minionej dekady, które zaprezentowane zostaną w Kijowie i Charkowie, gdzie wiara w skuteczne zaangażowanie kultury zdaje się być dziś niedoceniana.
W ramach Kultura transformacji/Culture of Transformation w Kijowie zaprezentowana zostanie współczesna polska sztuka krytyczna, film, teatr oraz muzyka.
Festiwal zainauguruje wystawa zatytułowana Demokracje Artura Żmijewskiego – artysty a także redaktora artystycznego pisma Krytyka Polityczna – która zostanie otwarta 8 października o godzinie 19.00 w galerii Visual Culture Research Center. Żmijewski weźmie również udział w prezentacji najnowszego numeru ukraińskiego wydania Krytyki Politycznej, 7 października w Book Arsenal.
Kolejną odsłoną festiwalu będzie pokaz filmu Anny i Wilhelma Sansal Z daleka widok jest piękny, który odbędzie się 22 października. Projekcja jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Molodist. Autorzy filmu zaprezentują swoje prace, a także wezmą udział w dyskusji, którą poprowadzi polski krytyk filmowy i członek Krytyki Politycznej Jakub Majmurek.
W ramach festiwalowej odsłony muzycznej, 3 listopada odbędzie się koncert polskiego zespołu Kwartludium oraz debata Political Music, w której udział wezmą muzycy, kompozytorzy i krytycy muzyczni z Polski i Ukrainy.
W części teatralnej zaprezentowane zostanie czytanie dramatu Pawła Demirskiego Tęczowa Trybuna 2012, którego ukraińskie tłumaczenie zostało opublikowane w najnowszym numerze ukraińskiej Krytyki Politycznej. Reżyseria i wykonanie czytania przygotuje teatr Arabesky. Teatr Arabesky jako pierwszy w Ukrainie realizował projekty teatralne związane z tematyką mniejszości, ruchu LGBT, queer itp dokumentalnego, do której należy dramat Pawła Demirskiego.
Tęczowa trybuna 2012 będzie również punktem wyjścia do dyskusji z lokalnymi aktywistami ruchów LGBT na Ukrainie. Wydarzenie zamknie wykład performatywny Igora Stokfiszewskiego zatytułowany Jak teatr zmienia rzeczywistość.
Projekt Kultura Transformacji wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Partnerzy projektu: Instytut Polski w Kijowie, Molodist Film Festival, Arabesky Theatre.
Partnerzy medialni: Art – Ukraine, Telekritika, Korydor oraz VideoTeka.