„Płeć w cęgach” tematem przewodnim kolejnego numeru Kwartalnika Artystycznego "Bliza".
16 września, poniedziałek, godz. 19.00, Teatr Miejski, ul. Bema 26, Gdynia
Problematyka numeru ogniskuje wokół pojęcia płci, które w obecnych czasach przestaje być jednoznaczne. Granice między męskością a kobiecością powoli się zacierają. Ponadto pojawiają się nowe psychiczne manifestacje płciowości, których nie da się zamknąć w tradycyjnym binarnym podziale męski – kobiecy.
Gościem prowadzącego spotkanie Tomasza Tomasika będzie Kazimiera Szczuka, której obszerny tekst ”Dziad, czyli stary, niedobry patriarchat” odnajdziemy w premierowym numerze.
Współczesnym zjawiskom płciowym towarzyszy ekspansja życiowych aspiracji kobiet, które wsparte przez feministyczne idee zaczynają dominować w wielu sektorach życia. Tymczasem mężczyźni nie mają żadnego pomysłu na swe funkcjonowanie w nowoczesnych społeczeństwach, które wyrzekły się fizycznej przemocy w rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów. Role, z którymi mężczyźni się identyfikowali niemal przez całą historię rodzaju ludzkiego, tracą na naszych oczach rację istnienia. Coraz częściej pisze się o nadchodzącym końcu epoki męskiego panowania. Czy w niedalekiej przyszłości synonimem człowieka będzie kobieta? Jak mógłby wyglądać świat, w którym dominują kobiety? Czy miałby szansę być lepszy, od tego, który istnieje dziś?
Kazimiera Szczuka – historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna, feministka, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini partii Zielonych i Krytyki Politycznej. Uczennica Marii Janion, z którą przeprowadziła wywiad-rzekę – jego pierwsza część opublikowana została w książce Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada na Gender Studies UW. Wydała książki Kopciuszek, Frankenstein i inne (2001) i Milczenie owieczek (2004). Publikuje m.in. w „Zadrze”, „Gazecie Wyborczej” i „Tekstach Drugich”. W TVN prowadziła teleturniej „Najsłabsze ogniwo” i program o książkach „Wydanie drugie poprawione”. Najbardziej rozpoznawalna rzeczniczka praw kobiet – prawa do aborcji, antykoncepcji i rzetelnej edukacji seksualnej.