Miasto

Kazimiera Szczuka inauguruje 16. numer „Blizy”

„Płeć w cęgach” tematem przewodnim kolejnego numeru Kwartalnika Artystycznego "Bliza".

16 września, poniedziałek, godz. 19.00, Teatr Miejski, ul. Bema 26, Gdynia

Problematyka numeru ogniskuje wokół pojęcia płci, które w obecnych czasach przestaje być jednoznaczne. Granice między męskością a kobiecością powoli się zacierają. Ponadto pojawiają się nowe psychiczne manifestacje płciowości, których nie da się zamknąć w tradycyjnym binarnym podziale męski – kobiecy.

Gościem prowadzącego spotkanie Tomasza Tomasika będzie Kazimiera Szczuka, której obszerny tekst ”Dziad, czyli stary, niedobry patriarchat” odnajdziemy w premierowym numerze.

Współczesnym zjawiskom płciowym towarzyszy ekspansja życiowych aspiracji kobiet, które wsparte przez feministyczne idee zaczynają dominować w wielu sektorach życia. Tymczasem mężczyźni nie mają żadnego pomysłu na swe funkcjonowanie w nowoczesnych społeczeństwach, które wyrzekły się fizycznej przemocy w rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów. Role, z którymi mężczyźni się identyfikowali niemal przez całą historię rodzaju ludzkiego, tracą na naszych oczach rację istnienia. Coraz częściej pisze się o nadchodzącym końcu epoki męskiego panowania. Czy w niedalekiej przyszłości synonimem człowieka będzie kobieta?  Jak mógłby wyglądać świat, w którym dominują kobiety? Czy miałby szansę być lepszy, od tego, który istnieje dziś?

Kazimiera Szczuka – historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna, feministka, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini partii Zielonych i Krytyki Politycznej. Uczennica Marii Janion, z którą przeprowadziła wywiad-rzekę – jego pierwsza część opublikowana została w książce Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada na Gender Studies UW. Wydała książki Kopciuszek, Frankenstein i inne (2001) i Milczenie owieczek (2004). Publikuje m.in. w „Zadrze”, „Gazecie Wyborczej” i „Tekstach Drugich”. W TVN prowadziła teleturniej „Najsłabsze ogniwo” i program o książkach „Wydanie drugie poprawione”. Najbardziej rozpoznawalna rzeczniczka praw kobiet – prawa do aborcji, antykoncepcji i rzetelnej edukacji seksualnej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij