Seminarium "Kaszel artysty" w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański.
Uniwersytet Krytyczny | Kaszel artysty
Goście: prof. Tadeusz Szumlicz, Anna Baumgart
Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański
28 maja, wtorek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Czy jest możliwe wyobrażenie sobie sytuacji, w której artyści będą mogli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i zdrowotnemu? Jaka formę powinien mieć dedykowany im system uczestnictwa? Czy doczekamy kiedyś momentu, w którym nie będą się bali zakaszleć w obawie o brak dostępu do publicznej opieki medycznej? O zarys odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekonomistów akademików.
Goścmi trzeciego spotkania z cyklu Kaszel Artysty będzie artystka Anna Baumgart oraz prof. Tadeusz Szumlicz, kierownik Katedry Ubezpieczeń Społecznych w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. Rzeczywistość powstała w wyniku reformy emerytalnej sprzed ponad dekady sprawiła, że twórcy zostali postawieni wobec konieczności sprostania obowiązkom składkowym formułowanym z pominięciem specyfiki ich pracy.
Pytanie brzmi czy istnieją przesłanki do stworzenia osobnej regulacji uwzględniającej szczególne uwarunkowania którym podlegają? Praktyka krajów tzw. starej Europy oraz przyjęta w 2007 roku rezolucja Parlamentu Europejskiego jednoznacznie pokazują, że nie istnieje inna droga.
Spotkania w ramach cyklu Kaszel artysty prowadzi Mikołaj Iwański – dr ekonomii, absolwent filozofii zajmujący się rynkiem sztuki.
Goście:
prof. dr hab Tadeusz Szumlicz – ekonomista, kierownik Katedry Ubezpieczenia Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2003-2004 doradca przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Członek Rady Dobrych Praktyk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Założyciel i prezes Fundacji Instytut Zarządzania Ryzykiem Społecznym
Anna Baumgart – artystka wizualna, przedstawicielka sztuki krytycznej i sztuki feministycznej. Tworzy rzeźby, instalacje, performance’y, wideo, fotografie i tatuaż artystyczny. W swojej sztuce porusza tematy związane z problemami współczesnych kobiet i ich rolami życiowymi, utajonymi konfliktami matek i córek. Perspektywę feministyczną wykorzystuje jako narzędzie do diagnozy i krytyki społeczeństwa.
Kolejne spotkanie: 18 czerwca.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.