Miasto

Kaszel artysty: reforma emerytalna a sytuacja twórców

Seminarium "Kaszel artysty" w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański.

Uniwersytet Krytyczny | Kaszel artysty

Goście: prof. Tadeusz Szumlicz, Anna Baumgart
Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański 

28 maja, wtorek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Czy jest możliwe wyobrażenie sobie sytuacji, w której artyści będą mogli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i zdrowotnemu? Jaka formę powinien mieć dedykowany im system uczestnictwa? Czy doczekamy kiedyś momentu, w którym nie będą się bali zakaszleć w obawie o brak dostępu do publicznej opieki medycznej? O zarys odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekonomistów akademików.

Goścmi trzeciego spotkania z cyklu Kaszel Artysty będzie artystka Anna Baumgart oraz prof. Tadeusz Szumlicz, kierownik Katedry Ubezpieczeń Społecznych w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. Rzeczywistość powstała w wyniku reformy emerytalnej sprzed ponad dekady sprawiła, że twórcy zostali postawieni wobec konieczności sprostania obowiązkom składkowym formułowanym z pominięciem specyfiki ich pracy.

Pytanie brzmi czy istnieją przesłanki do stworzenia osobnej regulacji uwzględniającej szczególne uwarunkowania którym podlegają? Praktyka krajów tzw. starej Europy oraz przyjęta w 2007 roku rezolucja Parlamentu Europejskiego jednoznacznie pokazują, że nie istnieje inna droga.

Spotkania w ramach cyklu Kaszel artysty prowadzi Mikołaj Iwański – dr ekonomii, absolwent filozofii zajmujący się rynkiem sztuki.

Goście:

prof. dr hab Tadeusz Szumlicz – ekonomista, kierownik Katedry Ubezpieczenia Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2003-2004 doradca przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Członek Rady Dobrych Praktyk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Założyciel i prezes Fundacji Instytut Zarządzania Ryzykiem Społecznym

Anna Baumgart – artystka wizualna, przedstawicielka sztuki krytycznej i sztuki feministycznej. Tworzy rzeźby, instalacje, performance’y, wideo, fotografie i tatuaż artystyczny. W swojej sztuce porusza tematy związane z problemami współczesnych kobiet i ich rolami życiowymi, utajonymi konfliktami matek i córek. Perspektywę feministyczną wykorzystuje jako narzędzie do diagnozy i krytyki społeczeństwa.

Kolejne spotkanie: 18 czerwca.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij