Dyskusja o książce Thomasa Piketty'ego "Kapitał w XXI wieku" na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej kolejne spotkanie z cyklu „Wieczór z ekonomią” poświęci dyskusji o książce Thomasa Piketty’ego Kapitał w XXI wieku.
O książce:
Najważniejsza i najbardziej poczytna książka ekonomiczna dekady, światowy bestseller, który zmienił sposób, w jaki patrzymy na społeczeństwo, na gospodarkę i na obecne w nich nierówności. Napisany ze swadą, ale i ugruntowany w nowatorskiej analizie danych empirycznych, błyskotliwy i rzetelny zarazem Kapitał w XXI wieku na długie lata wyznaczył nowe szlaki w ekonomii.
Nieznajomość tej pracy intelektualnie dyskwalifikuje.
Prof. Jerzy Hausner
Na spotkaniu o najgłośniejszej publikacji ekonomicznej ostatnich lat gościem prof. Piotra Dominiaka będzie prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka.
Spotkanie poświęcone książce Thomas Piketty’ego Kapitał w XXI wieku z udziałem prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskej-Ziemackej odbędzie się w czwartek, 14 maja, o godz. 18.00 na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, ul. R. Traugutta 79, w sali nr 318-319. Wstęp wolny.
Podczas spotkanie możliwe będzie kupienie książki w promocyjnej cenie. Publikacja jest też dostępna on-line.
prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka –absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Pracownik naukowy INE PAN. Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Stała komentatorka Radia TOK FM. Przewodnicząca Rady Programowej VIII i IX Kongresu Ekonomistów Polskich. W latach 1994-2005 sekretarz naukowy Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów (RSSG). Zainteresowania naukowe: analiza ekonomiczna, wycena przedsiębiorstw; problemy bankructw i upadłości przedsiębiorstw,współczesna myśl ekonomiczna (szczególnie ordoliberalizm i społeczna gospodarka rynkowa). Autorka ponad 200 publikacji.
Thomas Piketty (1971) – francuski ekonomista, absolwent m.in. London School of Economics, dyrektor ds. badań w École des hautes études en sciences sociales (EHESS), współzałożyciel i profesor w Paris School of Economics. W 2012 roku wybrany przez „Foreign Policy” do grona stu najbardziej wpływowych intelektualistów na świecie. Obok bestsellerowej książki Kapitał w XXI wieku (2013) napisał też m.in. Ekonomię nierówności (2004) i Czy można uratować Europę? (2012), które wkrótce ukażą się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Organizatorem wydarzenia jest Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.