Solidarność, godność, wolność, wiara, empatia, naród, lokalność. W debacie publicznej są to coraz częściej puste hasła. Wybierzmy wspólnie najważniejsze! Zbudujemy wokół nich program Świetlicy.
Każdy może oddać dowolne 3 głosy na proponowane idee. Zachęcamy do głosowania w Świetlicy, w godzinach jej otwarcia (pn-pt, 12-18).
Jeśli nie mogą Państwo przyjść, mogą Państwo oddać głos telefonicznie (42 207 13 18) lub drogą e-mailową: lodz[at]poczta.krytykapolityczna.pl
Głosowanie kończymy 30 kwietnia.
Solidarność
Oznacza relację z drugim człowiekiem, za którego czujemy się odpowiedzialni i którego los nie jest nam obojętny. Czy solidarność to przegrana sprawa? Czy da się ją zinstytucjonalizować? Czy jesteśmy w stanie wyjść poza własny grupowy/lokalny/narodowy interes?
Godność
Godność obecna jest w polskiej konstytucji, w polskim kodeksie karnym, w kodeksie cywilnym, jest też fundamentem prawa kanonicznego. Ale czy łódzcy seniorzy postrzegają swoje życie jako godne? Kiedyś osoby sędziwe niejako z definicji postrzegano jako pełne godności i obdarzano szacunkiem. Teraz starość jawi się jako wstydliwa przypadłość. Co dzieje się w starości z godnością?
Wolność
Retoryczny urok tej idei jest tak wielki, że przyznają się do niej bardzo różne filozofie polityczne. W niej przejawia się nasza działająca podmiotowość, ściśle związana z godnością i odpowiedzialnością. Aby skonkretyzować pojęcie wolności i zastanowić się bliżej nad jego znaczeniami we współczesnym społeczeństwie, skupimy się na zagrożeniach dla wolności oraz na sposobach przeciwdziałania tym zagrożeniom.
Wiara
Czym obecnie jest wiara? Czy wiara leży u podstaw wszelkich ruchów protestu? Jaki kształt i charakter przybiera ta wiara? Zastanowimy się nad tym na przykładzie współczesnych ruchów „Oburzonych” oraz historycznych zrywów, takich jak Rewolucja 1905 roku, Poznański Czerwiec, działalność Komitetu Obrony Robotników i NSZZ „Solidarność”.
Empatia
To umiejętność zrozumienia drugiego człowieka oraz wczuwania się w sytuację innych ludzi. Empatia umożliwia prowadzenie dialogu zarówno na płaszczyźnie interpersonalnej, jak i ogólnospołecznej. Czy w polskiej rzeczywistości, gdzie silny wydaje się dyskurs neoliberalny, który akcentuje indywidualną odpowiedzialność i samodzielność oraz piętnuje „roszczeniowość” różnych grup, empatia wciąż może być istotną wartością?
Naród
Jaki wpływ na rozumienie słowa „naród” miały różne wydarzenia w historii Polski? Które grupy społeczne są i były postrzegane jako główny nośnik narodowej tożsamości, a które były pomijane? Jaka jest rola doświadczenia chłopskiego w budowaniu narodowej tożsamości? Dlaczego Łódź jako miasto powstałe w okresie rewolucji przemysłowej nie przystawało do tradycyjnie pojmowanej koncepcji polskości?
Lokalność
Trzy czwarte łodzian nie wierzy w swój wpływ na miasto i przez to nie wykazuje żadnego zaangażowania. Z drugiej strony coraz więcej społeczników działa na rzecz naszego miasta. Dzięki temu w przyszłym roku będziemy mieć budżet obywatelski.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi.