Miasto

Jeffrey Sachs w Łodzi

Kapitalizm po transformacji. Z Jeffrey'em Sachsem (Columbia University, Nowy Jork) porozmawia Michał Sutowski (Krytyka Polityczna)

6 czerwca, piątek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Chciałem być przyzwoitą, socjaldemokratyczną opozycją w przyzwoitym kapitalizmie. Ponieważ jednak nie było przyzwoitego kapitalizmu, to uznałem, że musimy go najpierw zbudować. Okazało się, że gadałem głupstwa. Trzeba było od razu budować kapitalizm razem ze społeczną nad nim kontrolą i wówczas uniknęlibyśmy wielu z obecnych kłopotów.

Rok 1989 przyniósł Europie Wschodniej obietnicę kapitalistycznego dobrobytu. Koszt transformacji okazał się jednak bardzo wysoki, a „wolnorynkowy” ideał ujawnił swe ograniczenia. Czy krajom postkomunistycznym grozi status wiecznych peryferii Zachodu? A może to sam Zachód stanie się peryferiami globu? Jak – i czy w ogóle – możliwy jest kapitalizm, w którym nie ma przegranych?

Prof. Jeffrey Sachs – amerykański profesor ekonomii, dyrektor The Earth Institute na Uniwersytecie Columbia, wieloletni doradca Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, OECD, UNDP oraz rządów wielu państw Ameryki Łacińskiej, Europy Wschodniej czy b. ZSRR; jeden z autorów programu transformacji polskiej gospodarki znanego później jako „plan Balcerowicza”, autor m. in. książki „Koniec z nędzą” i „Zadanie dla naszego pokolenia” (2007).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij